India otsuste tõttu lükkub maailma suitsuvabaks saamine edasi
Ottawa Ülikooli tervishoiu õiguse, poliitika ja eetikakeskuse nõukogu esimees David T Sweanor JD on India otsust teravalt kritiseerinud. „Inimestel peab olema õigus teha otsuseid, mis võimaldavad neil paremini oma tervist kontrollida. See on rahvatervise põhimõte. Tarbijate õigus õigele teabele ning juurdepääs ohutumatele toodetele ja teenustele on samuti väga oluline. Kui Indias on umbes kümme korda rohkem suitsetajaid kui Kanadas elanikke, siis peaks inimeste tervist silmas pidades seadma prioriteediks vähem kahjulikele alternatiividele juurdepääsu võimaldamise. Vähem kahjulike toodete keelustamine vähendab tarbijate võimalusi kaitsta oma tervist ning toob kaasa rohkem haigusi ja enneaegseid surmasid,“ lisas Sweanor.
Sweanor toob välja, et paljud riigid püüdsid algselt keelata e-sigarettide turule tulemist, sealhulgas tema koduriik Kanada, aga ka sellised riigid nagu näiteks USA ja Uus-Meremaa. „Kuna inimesed võitlesid meetmete vastu, millega taheti neilt ära võtta juurdepääs vähem kahjulikele alternatiividele, ning esitasid teaduslikke tõendeid, mis tõendasid taoliste toodete vähem kahjulikkust võrreldes tavaliste sigarettidega, siis keelud tühistati,“ kirjeldas Sweanor.
Põlevate sigarettide suitsu sissehingamine põhjustab vähki ning südame- ja kopsuhaigusi. „Veipimine annab inimestele, kes muidu suitsetaksid, võimaluse kasutada palju väiksema terviseriskiga toodet. See tähendab kõrge riskiga tegevuse asendamist palju väiksema riskiga tegevusega,“ lisas Sweanor.
Sweanori arvates on vaja riskide suhtes proportsionaalset reguleerimist. „Vajame regulatsiooni, mis tagaks, et mida suurema riskiga on toode, seda suuremad on sellele seatavad piirangud võrreldes vähem kahjulikema alternatiividega. See õhutaks inimesi tervisele kasulikumas suunas liikuma. Teadlikkuse kasv riskidest toetab üleminekut väiksema riskiga toodetele,“ ütles Sweanor.
Sweanori hinnangul oleks Indial tohutu ärivõimalus, mis toetaks teadus- ja arendustegevust ning tooks samal ajal tohutu kasu rahvatervisele. „India võiks olla juhtiv riik uute tehnoloogiate osas, mis toetaks kahjulike tubakatoodete asendamist vähem kahjulike alternatiividega ja aitaks kaasa suitsetamise leviku vähendamisele. See tooks endaga kaasa kõrgelt tasustatud kõrgtehnoloogiliste töökohtade loomise ning aitaks lahendada inimkonna suurima tervisemure,“ leidis Sweanor.
Rahvatervise suurimad läbimurded tulevad Sweanori hinnangul lihtsast võrrandist. „Esiteks peame andma inimestele piisavat teavet, et teha teadlikke otsuseid. Teiseks tuleb võimaldada juurdepääs toodetele ja teenustele, mis võimaldavad inimestel saadud teavet kasutada. Kolmandaks tuleb sisse seada riskide suhtes proportsionaalne regulatsioon,“ kirjeldas Sweanor.
„Suitsetamise tõttu sureb maailmas üle seitsme miljoni inimese aastas ehk 20 000 iga päev. Me saaksime selle tapatalgud lõpetada, ja kergesti. See ei tohiks olla keeruline küsimus. Peame lihtsalt turujõude kohandama, et anda tarbijatele võimalused teha paremaid valikuid,“ rõhutas Sweanor.
Allikas: http://www.expressbpd.com
Pilt: https://vapouround.co.uk/
Uuringud
Uuring: sagedam e-sigareti kasutamine suurendab suitsetamisest loobumi…
USA riiklik uuring näitas, et e-sigarettide sagedasem kasutamine tõi suurema tõenäosusega kaasa tavasigarettidest täieliku loobumise. Igapäevased e-sigareti kasutajad loobusid tavasigarettide suitsetamisest kaks korda suurema tõenäosusega kui need suitsetajad, kes kasutasid...
Šotimaa rahvatervise uuring: e-sigaret aitab suitsetamisest loobuda
Viimastel aastatel on palju kõneldud ülemaailmse tubakamaastiku muutustest, mida iseloomustab eelkõige e-sigarettide tulek ja kasvav populaarsus. E-sigaretist on tänaseks kujunenud toode, mis vähendab sigarettide suitsetamist. E-sigaretti kasutas 2021. aastal üle...
Uuring: E-sigarettide jagamine EMOs aitab suitsetajatel suitsetamisest…
Ühendkuningriigi East-Anglia ülikooli uuringu kohaselt aitab tasuta e-sigarettide stardikomplektide jagamine haiglate erakorralise meditsiini osakondades rohkematel suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Uuring: passiivne suitsetamine tõstab luumurru riski
Suitsetamise kahjulikku mõju luudele on teadusuuringutega tõestatud, kuid passiivse suitsetamise mõju mittesuitsetajate luumurdude riskile on palju vähem uuritud. Lõuna-Korea teadlased analüüsisid 4843 mittesuitsetajat, vanuses 40-69 aastat, kes osalesid aastatel 2001-2018...
Uuring: tubaka- ja nikotiinitoode kasutamise mõju parandatud hammastel…
Ühendkuningriigi hambaarstid uurisid, millist mõju avaldab tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamine parandatud hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele. Selle väljaselgitamiseks analüüsiti teadustöid, kus mõõdeti tavasigareti suitsu, e-sigareti auru ja kuumutatava tubaka toote auru...
E-sigaretid osutusid suitsetamisest loobumisel tõhusamaks kui nikotiin…
Nikotiini sisaldavad e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui tavalised nikotiinasendusravi (NAR) tooted, selgus viimasest Cochrane'i süstemaatilisest ülevaatest.
Uuring: e-sigarettide ja nikotiiniplaastrite ohutus suitsetamisest loo…
Ühendkuningriigi teadlased viisid läbi uuringu, et välja selgitada, millist mõju avaldab e-sigareti ja nikotiiniplaastri kasutamine suitsetamisest loobumise abivahendina raseduse ajal. Uuring viidi läbi 23 Inglismaa haigla ja Šotimaa suitsetamisest loobumise...
Prantsuse veipijad: maitsekeeld viib salaturule või tagasi suitsetamis…
Üle 50% prantsuse veipijatest pöörduksid salaturule või ostaksid e-sigarette välismaalt, selgub uuringust. 25% kaaluks tavasigarettide suitsetamise juurde naasmist, kui kehtestataks maitsestatud e-vedelike keeld või kui maksud oleks liiga kõrged.
Uuring: 1,3 miljonit suitsetamisele kaotatud elu igal aastal
Hiljuti avaldatud uuringu kohaselt kaotavad seitse riiki (USA, Ühendkuningriik, Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariik) igal aastal suitsetamisest põhjustatud vähi tõttu 1,3 miljonit inimelu. See on enam kui pool...