NNA Suitsuvaba Eesti võimendajad

NNA Suitsuvaba Eesti võimendajad seisavad selle eest, et Eestis väheneksid tubaka suitsetamisest tekkivad kahjud ja töötavad selle nimel, et Eestist saaks võimalikult kiiresti suitsuvaba riik.
Olen e-sigarettitega seotud teemadega tegelenud nüüdseks juba üle nelja aasta.
E-sigarettide ja nüüd ka teiste vähem kahjulike alternatiivide eest seisma ajendas mind kaks olulist faktorit. Esiteks see, et tean omast kogemusest, kui raske võib olla suitsetamisest loobumine ja kui lihtne oli see e-sigareti abil. Teiseks, et mu õiglustunne ei talu faktidega vassimist ja valeinfo levitamist, eriti organisatsioonide poolt, kes peaksid inimeste tervist kaitsma. Mind häirib, et Eesti ei kuulu nende riikide hulka, kus suitsetamise osakaal kiiresti väheneks.

Vähem kahjulike suitsetamise alternatiivide eest seismine on keeruline dogmade murdmine, sest eelarvamused ja valeinfo on muutnud suitsetajad ja ka mittesuitsetad väga skeptiliseks. Samas ei ole ma nõus sellega, et üle 20 protsendi eestlastest riskib oma tervisega ja neile ei taheta anda normaalseid võimalusi tutvuda ja soovi korral kasutada alternatiive. Usun, et sunnimeetmete asemel alternatiivide väljapakkumine oleks palju tulemuslikum ja nii jõuame kiiremini suitsuvaba Eestini.

Hakkasin suitsetama ülikooli esimesel kursusel, 1989. aastal. Olin suitsetaja 25 aastat. Tervise pärast ma ei kurtnud, välja arvatud ikka sellised suitsetaja tüüpvaegused nagu hommikune köha jne.
Elektroonilist sigaretti nägin esimest korda välismaal ja pidasin seda mingiks mööduvaks moeveidruseks.

Viis aastat tagasi olin vabatahtliku päästjana ühel raskel tulekahjul. Põlvini lumes tuli lohistada raskeid voolikuid. Vett täis voolik kaalub päris palju. Kustutustööde käigus tajusin ühtäkki, et füüsilist jõudu nagu oleks, aga võhma ei jätku. Ajas hingeldama. See hetk oli nii-öelda minu äratuskell.

Olin eelnevalt proovinud mitmeid kordi suitsetamist maha jätta, kuid tulutult. Seepärast teadsin, et radikaalne elumuutus ei õnnestu. On vaja pehmemat maandumist. Siis tuligi mulle meelde elektrooniline sigaret. Uurisin veidi taustainfot ja soetasingi endale e-sigareti.

Mingil ajahetkel hakkab igaüks oma harjumusi tõsisemalt üle vaatama. Minagi olen seda teinud.
Esmalt keerasin ise endale sigarette, et vähenda suitsetamise kordi. Seejärel kasutasin vahetatava filtriga suitsupitse. Lõpuks jõudsin e-sigaretini.

Tunnistan, et e-sigaret on minu jaoks kõige sobivam. Eeskätt seepärast, et valikus on erinevad maitsed ja minimaalne kahju tervisele. Kummalisel moel on see aga riiklikult ebasoosingusse langenud. Kui tegelikkusele otsa vaadata, siis ei tohiks see nii olla ja kunstlikult tekitatud müüdid tuleb murda.

Mulle meeldivad raskused ja süda ütleb, et ajan õiget asja. Nii ma nüüd siis olen, Suitsuvaba Eesti võimendaja.

MTÜ NNA Suitsuvaba Eesti liige
Üles