Kuidas keelud toimivad?
Toote keelamine ei tähenda veel selle toote kadumist. Samuti ei garanteeri keelamine, et kasutajad loobuvad keelatud toote kasutamisest või mõne alternatiivse pahe tegemisest.Siin on mõned võimalused, kuidas ühekordsete e-sigarettide kasutajad võivad keelule reageerida:
- Naasevad osaliselt või täielikult suitsetamise juurde
- Võtavad kasutusele lubatuks jäävad e-sigaretid
- Võtavad kasutusele teised alternatiivsed tooted, näiteks nikotiinipadjakesed või kuumutatava tubaka tooted
- Hakkavad kasutama illegaalseid ühekordseid e-sigarette
- Sisenevad mustale turule müüja või vahendajana
- Loobuvad nikotiinitoote kasutamisest
Seni on Ühendkuningriigi valitsus kutsunud suitsetajaid üles suitsetamise asemel võtma kasutusele e-sigarette. Võrreldes tavasigareti suitsetamisega on e-sigareti kasutamine kordades vähem kahjulikum. Miljonid suitsetajad Ühendkuningriigis on üleskutsele positiivselt reageerinud ja loobunud suitsetamisest just e-sigareti abil, paljud neist ühekordsete e-sigarettide abil. Seega annab ühekordsete e-sigarettide keelamine alust arvata, et tulevikus võivad paljud suitsetajad jätkata suitsetamisega.
Mida toob kaasa maitsete piiramine?
Ühendkuningriigi plaan keelata e-vedelikes peamiste maitsekategooriate kasutamine võib kaasa tuua negatiivseid tagajärgi. Sama samm USA-s tõi endaga kaasa suitsetajate arvu kasvu. Kui maitsetega e-sigarette ei olnud enam saadaval, siis naasid kahjuks paljud e-sigareti kasutajad tavasigarettide suitsetamise juurde.Eesti kogemus näitas, et e-sigareti kasutajad hakkasid ise meelepäraseid maitsestajaid e-vedelikku lisama. Hiljem aga hakati eelistatud maitsega e-vedelikke ja ühekordseid e-sigarette ostma välismaalt või hoopiski mustalt turult.
Eks näis, millises arengud hakkavad toimuma Ühendkuningriigis, kui just sealne valitsus maitsete piiramisest ei loobu.
Soov kaitsta noori muudab e-sigaretid noortele kättesaadavamaks
Ühendkuningriigis on püütud e-sigarettide ümber moraalipaanikat tekitada juba tükk aega. Seni on teadlastel õnnestunud valeväited või müüdid edukalt ümber lükata. Aga kui palju siis on neid noori, keda minnakse päästma. Moraalipaanika külvajate sõnul on neid miljoneid. Statistika järgi aga umbes 400 000, kellest pooled veibivad harvem kui kord nädalas. Täiskasvanud e-sigareti kasutajaid on 2,6 miljonit ja enamik neid on endised suitsetajad, kes on sigaretist loobunud just tänu ühekordsetele e-sigarettidele.Loomulikult ei ole e-sigareti noortele mõeldud ega tohigi nendeni jõuda. Sarnaselt Eestile ei ole ka Ühendkuningriigis lubatud e-sigarette noortele müüa ega ole lubatud noortel neid ka kasutada. Aga seda, kuidas e-sigaretid on noorte kätte jõudnud ja mida teha selle takistamiseks, ei peeta vajalikuks arutada ei Eestis ega Ühendkuningriigis.
Mida peaks tegelikult tegema?
Vältimaks e-sigarettide noorte kätte jõudmist ning toetamaks e-sigareti abil suitsetamisest loobumist ja sellega ühiskonna suitsetamiskahjude vähendamist on soovituslik teha järgmist:
Vastutustundlik jaemüük
Vanusepiirangutest kinnipidamine, järjepidev testostude läbiviimine ja reeglite rikkujate mõjus karistamine. See aitab tagada, et tooteid müüdaks ainult täiskasvanutele.
Vastutustundlik toodete kontroll
Kuigi müügile jõudvaid tooteid on eelnevalt kontrollitud, siis läbi tuleb viia pistelisi kontrolle, et hinnata toodete vastavust kehtestud nõuetele. Nii tagatakse tarbijatele paremini toodete ohutus.
Vastutustundlik selgitustöö
Tarbijad ja avalikkus peavad olema informeeritud e-sigareti tõenduspõhistest praktikatest ja teadusuuringute tulemustest. Suitsetajad ja ka avalikkus peavad mõistma, et võrreldes tavasigareti suitsetamisega on e-sigaret kordades vähem kahjulik ning suitsetajatel tasub proovida e-sigareti abil suitsetamisest loobuda. Need, kes ei ole suitsetajad, neil ei ole e-sigareti kasutamine soovitatav.Allikas: The Countercaftual by Clive Bates