WHO soovitusi eiravates riikides on suitsetamise levik vähenenud
Ottawa ülikooli tervishoiuõiguse, -poliitika ja -eetika keskuse nõukoja esimees prof David Sweanor ütles, et suitsetajate osakaal ühiskonnas vähenes kõige rohkem sellistes riikides nagu Rootsi, Ühendkuningriik ja Jaapan pärast seda, kui nendes riikides lubati kasutada e-sigaretti, kuumutatava tubaka tooteid, snusi ja muid suitsuvabasid alternatiive, mille kasutamine on tavasigareti suitsetamisest vähem kahjulik.
„Kokkuvõttes oleme juba aastakümneid teadnud, et inimesed surevad sigaretisuitsu, mitte nikotiini tõttu. Me oleme näinud, et need riigid, kus tavasigarettide suitsetamine on viimasel ajal kõige rohkem vähenenud, on riigid, mis sisuliselt ignoreerivad Maailma Terviseorganisatsiooni nõuandeid – need riigid on lubanud tavasigarettide asemel kasutada asendusvahendeid,“ ütles professor Sweanor.
„Suitsetamisprobleemi saab ülemaailmselt kõrvaldada või suures osas likvideerida, asendades suitsetamise madala riskiga toodetega,“ ütles professor Sweanor, kes töötab täiskohaga sigarettide suitsetamisest tulenevate kahjude vähendamiseks võetavate poliitikameetmete kallal.
Sweanor kuulub rahvusvaheliste ekspertide hulka, kes pöördusid Maailma Terviseorganisatsiooni poole, et juhtida tähelepanu probleemidele, millega terviseorganisatsioon silmitsi seisab, kuna on vastu kahjulikkuse vähendamisele tubaka valdkonnas. Professor Sweanor ütles, et paljud riigid ignoreerivad praegu Maailma Terviseorganisatsiooni nõuandeid, sest viimane tahab rakendada ainult keelu- ja käsupoliitikat.
„Riigid on jõudnud selleni, et nad ignoreerivad Maailma Terviseorganisatsiooni otsuseid, sest need on tervise- ja tarbijavastased. Nad ei usu enam Maailma Terviseorganisatsiooni. Sellel on tohutu hind, sest ka inimesed ei usalda enam Maailma Terviseorganisatsiooni,“ ütles professor Sweanor.
Ta lisas, et Maailma Terviseorganisatsiooni ettekirjutustest hoolimata võivad riigid langetada otsuseid, mis on nende enda rahva tervise huvides. „Ma arvan, et ühe enam riike hakkavad ütlema, et nad teevad seda, mis nende riigis toimib,“ ütles Sweanor.
Samal ajal heitis professor Maailma Terviseorganisatsiooni tubaka tarbimise leviku vähendamise raamkonventsioonile (FCTC) ette, et see ei ole läbipaistev ja selle tegevust ei kontrollita. Tegevus toimub suletud uste taga, kust hiljem saadetakse riikidele eeskirjad täitmiseks. „Raamkonventsiooni esindajad on öelnud väga palju, mis tegelikult ei ole mõistlik juba teadaoleva rahvatervise teaduse ja praktiliste asjaolude põhjal,“ ütles Sweanor.
„Arvan, et selline suletud arutelu, mida peavad halvasti informeeritud inimesed, keda juhivad ideoloogilised, poliitilised või usulised veendumused, mitte rahvatervise põhimõtted, on tõeline probleem,“ ütles ta. „See juhtub siis, kui midagi, mis peaks olema õpetlik või peaks olema juhiseks, muutub dogmaks, mida käsitletakse nagu religioosset seadust.“
Anders Milton, arst ja Maailma Arstide Liidu endine president, ütles, et maailmas on praegu üle miljardi suitsetaja. „Viiskümmend protsenti neist ehk 500 miljonit inimest sureb enneaegselt, kui me midagi ei tee. Nagu te teate, tahab Maailma Terviseorganisatsioon keelata tegelikult kõik peale sigarettide ja ma arvan, et see on vale tee. Ma arvan, et peaksime selle asemel rakendama kahjude vähendamise kontseptsiooni,“ ütles ta.
Doktor Riccardo Polosa, Catania ülikooli sisemeditsiini professor ja Itaalia kahjude vähendamise tippkeskuse (CoEHAR) asutaja, märkis, et suur hulk teadustõendeid näitab, et e-sigareti ja kuumutatava tubaka toote kasutamine on vähemalt 80-90% vähem toksilised kui põletatava sigareti suitsetamine.
„Meie kogemus näitab, et tipptasemel ja põhjalikult läbi viidud teadusuuringute tulemuste kajastamine on jäänud alla rämpsteaduse levitamisele,“ ütles doktor Polosa.
„Suitsetamise leviku vähendamise poliitika vajab tänapäevaseid uuendusi. Lisaks selliste meetmetele nagu tavasigareti maksude tõstmisele, avalike suitsetamiskeeldude rakendamisele, kõigile kättesaadavate suitsetamisest loobumise programmide edendamisele, peaksid need poliitikad arvesse võtma ka riskide vähendamise põhimõtte integreerimist mittepõlevate alternatiivsete toodete edendamise kaudu täiskasvanud suitsetajatele. Seda on juba tehtud näiteks Jaapanis, Norras, Rootsis, Inglismaal ja Islandil,“ kirjeldas ta.
Allikas: Inquirer
Uuringud
Uuring: sagedam e-sigareti kasutamine suurendab suitsetamisest loobumi…
USA riiklik uuring näitas, et e-sigarettide sagedasem kasutamine tõi suurema tõenäosusega kaasa tavasigarettidest täieliku loobumise. Igapäevased e-sigareti kasutajad loobusid tavasigarettide suitsetamisest kaks korda suurema tõenäosusega kui need suitsetajad, kes kasutasid...
Šotimaa rahvatervise uuring: e-sigaret aitab suitsetamisest loobuda
Viimastel aastatel on palju kõneldud ülemaailmse tubakamaastiku muutustest, mida iseloomustab eelkõige e-sigarettide tulek ja kasvav populaarsus. E-sigaretist on tänaseks kujunenud toode, mis vähendab sigarettide suitsetamist. E-sigaretti kasutas 2021. aastal üle...
Uuring: E-sigarettide jagamine EMOs aitab suitsetajatel suitsetamisest…
Ühendkuningriigi East-Anglia ülikooli uuringu kohaselt aitab tasuta e-sigarettide stardikomplektide jagamine haiglate erakorralise meditsiini osakondades rohkematel suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Uuring: passiivne suitsetamine tõstab luumurru riski
Suitsetamise kahjulikku mõju luudele on teadusuuringutega tõestatud, kuid passiivse suitsetamise mõju mittesuitsetajate luumurdude riskile on palju vähem uuritud. Lõuna-Korea teadlased analüüsisid 4843 mittesuitsetajat, vanuses 40-69 aastat, kes osalesid aastatel 2001-2018...
Uuring: tubaka- ja nikotiinitoode kasutamise mõju parandatud hammastel…
Ühendkuningriigi hambaarstid uurisid, millist mõju avaldab tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamine parandatud hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele. Selle väljaselgitamiseks analüüsiti teadustöid, kus mõõdeti tavasigareti suitsu, e-sigareti auru ja kuumutatava tubaka toote auru...
E-sigaretid osutusid suitsetamisest loobumisel tõhusamaks kui nikotiin…
Nikotiini sisaldavad e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui tavalised nikotiinasendusravi (NAR) tooted, selgus viimasest Cochrane'i süstemaatilisest ülevaatest.
Uuring: e-sigarettide ja nikotiiniplaastrite ohutus suitsetamisest loo…
Ühendkuningriigi teadlased viisid läbi uuringu, et välja selgitada, millist mõju avaldab e-sigareti ja nikotiiniplaastri kasutamine suitsetamisest loobumise abivahendina raseduse ajal. Uuring viidi läbi 23 Inglismaa haigla ja Šotimaa suitsetamisest loobumise...
Prantsuse veipijad: maitsekeeld viib salaturule või tagasi suitsetamis…
Üle 50% prantsuse veipijatest pöörduksid salaturule või ostaksid e-sigarette välismaalt, selgub uuringust. 25% kaaluks tavasigarettide suitsetamise juurde naasmist, kui kehtestataks maitsestatud e-vedelike keeld või kui maksud oleks liiga kõrged.
Uuring: 1,3 miljonit suitsetamisele kaotatud elu igal aastal
Hiljuti avaldatud uuringu kohaselt kaotavad seitse riiki (USA, Ühendkuningriik, Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariik) igal aastal suitsetamisest põhjustatud vähi tõttu 1,3 miljonit inimelu. See on enam kui pool...