Peamiselt leidub nikotiini tubakataimedes, vähemal määral ka tomatites ja kartulites. Nikotiin on tugevat sõltuvust tekitav aine, mille tarbimine võib tekitada kasutajas ajutise heaolu- ja lõõgastustunde.
Ka kofeiini leiab looduslikult erinevates toiduks kasutatavates taimedes, kõige enam leidub kofeiini kohviubades. Kofeiini tarbimisel võib inimene kogeda suuremat energiataset ja erksamat tunnet.
Kuidas nikotiin aju mõjutab?
Nikotiini tarbimine paneb inimese aju vabastama konkreetseid neurotransmittereid ehk keemilisi sõnumitoojaid. Üheks selliseks on atsetüülkoliin, mis kutsub esile veresoonte seintes olevate silelihasrakkude lõõgastumise, põhjustades seega veresoonte laienemist. Lisaks stimuleerib nikotiin aju vabastama suuremas koguses dopamiini ehk õnnehormooni. Kui nikotiin sellisel viisil aju mõjutab, siis vabanevate endorfiinide tõttu võib inimene kogeda lühiajaliselt kerget eufooriatunnet.
Vabanevate endorfiinide tõttu võib:
- väheneda stressitase,
- väheneda valu,
- paraneda meeleolu ja heaolutunne.
Kuna nikotiini tarbimise tõttu vabaneb dopamiini ehk õnnehormooni, siis tekib organismil soov jätkata nikotiini tarbimisega, näiteks kahjuliku suitsetamise teel. Kui inimene tarbib nikotiini pidevalt, võib see muuta organismi tundlikkust dopamiini suhtes. Tulemusena vajab organism õnnetunde saavutamiseks järjest suuremas koguses dopamiini ja selle vallandamiseks vajatakse omakorda ka suuremas koguses nikotiini, mistõttu võib tekkida tugev nikotiinisõltuvus.
Kuidas kofeiin aju mõjutab?
Kofeiin on samuti kesknärvisüsteemi stimulant. Kofeiin takistab ühelt poolt ajus adenosiini nimelise kemikaali vabanemist, suurendades niimoodi dopamiinergilise süsteemi aktiivsust. Adenosiin aeglustab vabanedes rakkude aktiivsust ja soodustab und. Kui inimene on ärkvel, siis adenosiini tase organismis suureneb, magama jäädes aga langeb. Kuna kofeiin seondub rakkudes ka samade retseptoritega nagu adenosiin, siis takistab kofeiin rakkudel ka adenosiini tajumist. See tähendab, et aeglustumise asemel hakkab raku aktiivsus kiirenema. Seega, kui inimene tarbib kofeiini, võib ta kogeda erksust ja suurenenud energiataset.
Kui inimene tarbib regulaarselt kofeiini sisaldavaid jooke või toite, võib tal tekkida füüsiline ja psühholoogiline sõltuvus kofeiinist.
Millist mõju avaldab nikotiini ja kofeiini samaaegne tarbimine?
Nikotiini ja kofeiini samaaegne tarbimine võib suurendada inimese südamelöögi sagedust ning tekitada stimulatsiooni ja erutust. Tulemusena võib ajutiselt parandada inimese tähelepanuvõime.Kuna nikotiin ja kofeiin mõjutavad ka dopamiini vabanemist, siis uuringud näitavad, et kui nende samaaegne tarbimine võib avaldada märkimisväärset mõju:
- valu tajumisele,
- liikumise funktsioonidele,
- käitumisele.
Nikotiinist ja kofeiinist loobumine
Kui inimene on muutunud nikotiinist või kofeiinist sõltuvaks ja otsustab nende tarbimisest loobuda, siis võivad tal tekkida mõned võõrutusnähud.Nikotiinist loobumise sümptomite hulka kuuluvad:
- tung või isu suitsetada,
- meeleolu muutused:
- ärritumine,
- kiuslikkus,
- rahutus,
- murelikkus,
- kurbus,
- keskendumisraskused,
- unetus,
- tavalisest suurem näljatunne,
- kaalust juurde võtmine.
- peavalu,
- väsimus,
- vähenenud erksus,
- uimasus,
- keskendumisraskused,
- ärrituvus,
- vähenenud energiatase,
- vähenenud rahulolu,
- depressiivne meeleolu,
- udune tunne.
Millal pöörduda arsti poole?
Igaüks, kellel on nikotiinisõltuvus ning kes soovib suitsetamisest ja nikotiini tarbimisest loobuda, võiks rääkida arsti või suitsetamisest loobumise nõustajaga. Nemad annavad kasulikke nõuandeid suitsetamisest loobumise hõlbustamiseks. Tervishoiutöötaja võib soovitada ravimeid, mida inimene saab suitsetamisest loobumiseks kasutada. Samamoodi saab arst nõu anda ka inimesele, kes soovib vähendada tarbitava kofeiini kogust.
Kokkuvõte
Kofeiin ja nikotiin on mõlemad kesknärvisüsteemi stimulandid. Nad mõjuvad ajule sarnaselt, andes sarnaseid, aga ka erinevaid tulemusi.Kofeiin ja nikotiin suurendavad südamelöögi sagedust ning stimuleerivad ja erutavad. Kofeiini ja nikotiini samaaegselt tarbimine võib neid mõjusid potentsiaalselt tugevdada.
Nikotiin on sõltuvust tekitav ja inimesel võivad tekkida võõrutusnähud, kui ta järsku selle tarbimise lõpetab. Nikotiini võõrutusnähtudeks on näiteks suitsunälg, ärrituvus, kaalutõus ja unehäired.
Ka kofeiinist võib tekkida füüsiline ja psühholoogiline sõltuvus. Kofeiinist loobumise sümptomiteks on näiteks väsimus, peavalud, depressiivne meeleolu ja vähenenud energiatase.
Nikotiinist ja kofeiinist loobumiseks võib küsida nõu tervishoiutöötajalt.
Allikas: Medical News Today