Rootsi murrangulist strateegiat suitsetamise kahjulike mõjude minimeerimiseks ja elude päästmiseks on üksikasjalikult kirjeldatud 14. märtsil välja antud aruandes "Rootsi kogemus: suitsuvaba ühiskonna teekaart".
Aruande autorite sõnul võiks Rootsi strateegiat kasutades päästa järgmisel kümnendil miljoneid inimelusid. „Suitsetamisest loobumine nagu seda on tehtud Rootsis, päästab elusid. Kasutusele olnud strateegia on igal aastal päästnud Rootsis üle 3400 inimelu. Kui kõik teised Euroopa Liidu liikmesriigid teeks samamoodi nagu Rootsi, saaks ainuüksi ELis järgmisel kümnendil päästa 3,5 miljonit inimelu,“ ütles aruande üks autoritest dr Anders Milton.
Rootsi mudelis on ühendatud WHO tubaka tarbimise piiramise raamkonventsiooni soovitused, sealhulgas tubaka pakkumise ja nõudluse vähendamine, suitsetamise keelamise teatud kohtades, kuid see sisaldab ka üht väga olulist komponenti: suitsuvabade toodete aktsepteerimist vähem kahjulike alternatiividena.
„Riskivabu tubakatooteid pole olemas, kuid näiteks e-sigaretid on 95 protsenti vähem kahjulikud kui sigaretid. Suitsetajal on palju parem vahetada tavasigaretid üle e-sigarettidele või nikotiinikotikestele kui suitsetamist jätkata,“ selgitas aruande üks autoritest dr Delon Human.
Aruande järgi on Rootsi strateegiast saadav kasu tohutu, sest selle kasutamise tulemusena on Rootsis tubakaga seotud haiguste esinemissagedus ELi madalaim ja vähi esinemissagedus 41 protsenti madalam kui teistes Euroopa riikides. Aruandes kirjeldatakse ka seda, kuidas suitsetajate osakaal Rootsis on 15 aastaga langenud 15 protsendilt 5,6 protsendini. Sellega strateegiaga on Rootsi saavutamas suitsetamisvaba riigi staatust 17 aastat enne ELi 2040. aasta eesmärki.
"Rootsil on väga edukas tubakastrateegia, mida tuleks eksportida. Kogu maailm saaks tohutult kasu, kui rohkem riike järgiks Rootsi eeskuju. Strateegiat, mis vähendab pakkumist ja nõudlust, kasutab diferentseeritud maksumäärad, mis annavad suitsetajatele rahalisi stiimuleid sigarettidelt vähem kahjulikele alternatiividele üle minemiseks," lisas aruande üks autoritest professor Karl Fagerström.
Riikide jaoks, kes soovivad Rootsi kogemust korrata, pakub aruanne järgmisi soovitusi:
- Tunnistage, et suitsuvabad tooted on vähem kahjulikud ja kujutavad endast oluliselt väiksemat ohtu kui suitsetamine. Julgustage suitsetajaid, et nad läheks sigarettidelt üle vähem kahjulikele alternatiividele.
- Esitage faktidel põhinevat teavet. On selge, et riskivabu tubakatooteid pole olemas. Aga näiteks e-sigaretid on 95 protsenti vähem kahjulikud kui sigaretid. Muidugi on suitsetajal parem tavasigarettidelt e-sigarettidele üle minna, kuigi see pole riskivaba.
- Rakendage poliitilisi otsuseid, mis muudavad suitsuvabad alternatiivid sigarettidest kättesaadavamaks; näiteks diferentseeritud maksud, mis annavad suitsetajatele rahalisi stiimuleid sigarettidelt vähem kahjulikele alternatiividele üleminekuks.
Allikas: Tobaccoreporter