-
Tavasigarettidest loobumine isegi mõneks päevaks võib olla tervisele kasulik
- Mõne päeva jooksul pulss langeb ning süsinikmonoksiidi ja hapniku tase veres normaliseerub (1)
- 1–9 kuu pärast väheneb köha ja õhupuudus (1)
- Ühe aasta pärast on infarkti risk poole võrra vähenenud, võrreldes suitsetajaga (1)
-
Tahtejõud on oluline, kuid ainuüksi sellest piisab harva
- Inglismaal on praegu kaks korda rohkem endisi suitsetajaid kui praeguseid suitsetajaid, kuid see ei tähenda, et suitsetamisest loobumine on alati lihtne (2)
- Enamik suitsetajaid proovib suitsetamisest loobuda mitmel katsel. Ei ole üht konkreetset viisi, mis toimiks kõigi jaoks esimesel korral
- Tahtejõud on lähtepunkt, mis on eelduseks suitsetamisest loobumiseks
-
Selleks, et leida omale sobiv ja tõhus viis suitsetamisest loobumiseks, tasub proovida ja kombineerida erinevaid abivahendeid
- Suitsetamisest loobumine õnnestub suurema tõenäosusega, kui omavahel kombineeritakse tõenduspõhiseid suitsetamisest loobumise meetmeid: suitsetamisest loobumise nõustamine, nikotiini asendusravi tooted (nikotiininätsud ja -plaastrid) ja/või e-sigarettide kasutamist. Nõustamisel käimine ja suitsetamisest loobumist soodustavate abivahendite kasutamine samal ajal on tõhusam kui ainult ühe asja kasutamine (3, 4, 5)
Suitsetamisest loobumise abivahendid on välja toodud nikotiinivaba.ee portaalis.
- Suitsetamisest loobumine õnnestub suurema tõenäosusega, kui omavahel kombineeritakse tõenduspõhiseid suitsetamisest loobumise meetmeid: suitsetamisest loobumise nõustamine, nikotiini asendusravi tooted (nikotiininätsud ja -plaastrid) ja/või e-sigarettide kasutamist. Nõustamisel käimine ja suitsetamisest loobumist soodustavate abivahendite kasutamine samal ajal on tõhusam kui ainult ühe asja kasutamine (3, 4, 5)
-
E-sigareti kasutamine on tõhus viis, mis aitab suitsetamisest loobuda
- Tõendid näitavad, et nikotiiniga e-sigaretid aitavad inimestel tõhusamalt suitsetamisest loobuda kui nikotiini asendusravi või nikotiinita sigarettide kasutamine (3)
- Inglismaal on e-sigaretid populaarsemad suitsetamisest loobumise vahendid kui nikotiini asendusravi tooted (nt nikotiininätsud ja -plaastrid) (6)
- Inglismaa riikliku tervishoiu ja hoolduse tipptaseme instituudi (National Institute for Health and Care Excellence, lühendatult NICE) juhised soovitavad suitsetamisest loobumise nõustamist tegevatel tervishoiutöötajatel anda nõu nii nikotiininätsude ja -plaastrite kui ka e-sigarettide kohta (4)
- Inimesed, kes kasutavad suitsetamisest loobumiseks e-sigarette, võivad neid kasutada kauem aega kui inimesed, kes kasutavad ravimeid nagu nikotiiniplaastreid. See võib olla üks põhjus, miks e-sigaretid on tõhusamad. Umbes pooled inimesed, kes võtsid suitsetamisest loobumiseks kasutusele e-sigaretid, kasutavad neid ka kuus kuud hiljem. 70% inimestest, kes kasutasid edukalt e-sigaretti suitsetamisest vabanemiseks, jätkasid e-sigareti kasutamist ka kuus kuud pärast alustamist. (7)
-
Inimesed, kes asendavad tavasigarettide suitsetamise e-sigareti kasutamisega, parandavad tõenäoliselt oma tervist
- üleminek tavasigarettide suitsetamiselt e-sigareti kasutamisele vähendab mürgiste ainete sisaldust veres ja hingeõhus (8)
- E-sigaretis ei toimu põlemist. Seega ei teki e-sigareti kasutamisel tõrva ja vingugaasi, mis on kaks tubakasuitsu kõige kahjulikumat koostisosa (1)
- E-sigaretid soojendavad e-vedelikku, mis tavaliselt sisaldab nikotiini, propüleenglükooli ja/või taimset glütseriini ning lõhna- ja maitseaineid (1)
- On vaja veel rohkem andmeid e-sigarettide pikaajalise kasutamise kohta, kuid ekspertide konsensus on, et e-sigareti kasutamine ei ole riskivaba, aga e-sigareti kasutamine on tunduvalt vähem kahjulik, võrreldes tavasigareti suitsetamisega (3)
-
Põhjendamatud hirmud e-sigarettide ohutuse pärast võivad suitsetajad e-sigaretist eemale peletada
- Vaatamata kasvavale hulgale teadustõenditele, mis viitavad, et e-sigaretid on vähem kahjulikumad kui tavasigaretid, liigub riskitaju vastupidises suunas (11)
- Vähem soodsama sotsiaalmajandusliku taustaga suitsetajatel on suurem tõenäosus e-sigarettide riske valesti mõista (12). Vähem soodsama sotsiaalmajandusliku taustaga inimesed suitsetavad suurema tõenäosusega ja nad loobuvad suitsetamisest väiksema tõenäosusega (12), samas oleks neil kõige rohkem kasu e-sigarettide kasutamisest suitsetamisest loobumiseks.
- Haruldane, kuid tõsine kopsuhaigus (EVALI) pälvis USA ja hiljem kogu maailma meedias palju tähelepanu. See pani inimesi e-sigarettide kasutamise riskidele rohkem mõtlema (9). Hiljem selgus, et haiguse põhjustajaks olid E-vitamiini atsetaat – lisaaine, mida oli pandud Põhja-Ameerikas levinud illegaalsetesse e-vedelikesse. E-vitamiini atsetaadi kasutamine e-vedelikus on Ühendkuningriigis ja Euroopa Liidus keelatud ning Euroopas EVALI juhtumeid ei ole olnud.
-
Tavasigarettide suitsetamine väheneb
- Ühendkuningriik on üks riikidest, mille eesmärk on saada suitsuvabaks
- Kogu maailmas on tavasigarettide suitsetamise levimus 17,5%. See on langenud 15 aasta taguse ajaga võrreldes 23% võrra (10). Ühendkuningriigis on tavasigarettide suitsetamise levimus 14% (2). Rohkem kui pooled praegu suitsetavatest inimestest Ühendkuningriigis tahaks suitsetamisest loobuda (2).
- Paljud riigid liiguvad suitsuvabaks saamise eesmärgi poole. Ühendkuningriigi eesmärgiks on saada aastaks 2030 suitsuvabaks (13).
Suitsetamisest loobumine ilma abivahendita õnnestub vaid 4% proovijatest. Ülejäänud kasutavad erinevaid abivahendeid. Esmalt asendatakse suitsetamiskorrad järk-järgult alternatiivse toote kasutamisega. Kui suitsetamisest loo täielikult loobutud, siis vähendatakse alternatiivse toote kasutamise kordi kuni ei kasutata enam üldse ning saadakse nikotiini vabaks. Suitsetamisest loobumisest ja nikotiinist on lähemalt räägitud nikotiinivaba.ee portaalis.
Üks levinuimaid väiteid, mida e-sigarettide ja tervise kohta räägitakse, on: „me lihtsalt ei tea veel.“ Samas on üha rohkem teadustöid nii e-sigarettide kohta kui ka nende rollist suitsetamisest loobumisel.
Cochrane'i töörühmal on põhjalik teadusuuringute ülevaade. Sealhulgas parimad kättesaadavad teaduslikud tõendid e-sigarettidest ja nende rollist suitsetamisest loobumisel, et uurida e-sigarettide kasutamise tõhusust, vastuvõetavust ja ohutust, et aidata tavasigarettide suitsetajatel lõplikult suitsetamisest loobuda (1). Värskeid teadustöid kogutakse süsteemselt, lisades iga kuu teadusuuringute ülevaatesse värsked teadustööd. Kvaliteetsed uuringud täiendavad teadmisi ja annavad sisendit tervishoiu otsuste tegemiseks.
Viited:
1. NHS: https://www.nhs.uk/better-health/quit-smoking/ ; https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/using-e-cigarettes-to-stop-smoking/ [Accessed 19.5.22.]
2. ONS Office for National Statistics, Adult smoking habits in the UK: 2019. https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/healthandsocialcare/healthandlifeexpectancies/bulletins/adultsmokinghabitsingreatbritain/2019 [Accessed 19.05.22.]
3. Hartmann-Boyce J, Lindson N, Butler AR, McRobbie H, Bullen C, Begh R, Theodoulou A, Notley C, Rigotti NA, Turner T, Fanshawe TR, Hajek P. Electronic cigarettes for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2022, Issue 11; DOI 10.1002/14651858.CD010216 .pub7
4. NICE guidelines NG209, 30th Nov 2021, updated 4 August 2022, https://www.nice.org.uk/guidance/ng209
5. Hartmann-Boyce J, Livingstone-Banks J, Ordóñez-Mena JM, Fanshawe TR, Lindson N, Freeman SC, Sutton AJ, Theodoulou A, Aveyard P, Behavioural interventions for smoking cessation: an overview and network meta‐analysis, Cochrane Database of Systematic Reviews 2021, DOI: 10.1002/14651858.CD013229.pub2 https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013229.pub2/full)
6. McNeill A, Simonavičius E, Brose LS, Taylor E, East K, Zuikova E et al. Nicotine vaping in England: an evidence updateincluding health risks and perceptions. A report commissioned by the Office for Health Improvement and Disparities.London: Office for Health Improvement and Disparities. 29 Sept 2022.
7. Butler AR, Lindson N, Fanshawe TR, Theodoulou A, Begh R, Hajek P, et al. Longer-term use of electronic cigarettes when provided as a stop smoking aid: systematic review with meta-analyses. Preventive Medicine 2022;EPub. [PubMed: 35933001; DOI: 10.1016/j.ypmed.2022.107182]
8. Hartmann-Boyce J, Butler AR, Theodoulou A, Onakpoya IJ, Hajek P, Bullen C, et al. Biomarkers of potential harm in people switching from smoking tobacco to exclusive e-cigarette use, dual use, or abstinence: secondary analysis of Cochrane systematic review of trials of e-cigarettes for smoking cessation. Addiction 2022. [DOI: 10.1111/add.16063]
9. https://theconversation.com/e-cigarettes-misconceptions-about-their-dangers-may-be-preventing-people-from-quitting-smoking-166846
10. WHO Eighth WHO report on the global tobacco epidemic, WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2021 Addressing new and emerging products, ISBN: 978 92 4 003209 5
11. ASH (Action on Smoking and Health) Use of e-cigarettes among adults in Great Britain, August 2022. https://ash.org.uk/resources/view/use-of-e-cigarettes-among-adults-in-great-britain-2021
12. ASH (Action on Smoking and Health), Health inequalities and smoking, briefing document Sept 2019, https://ash.org.uk/resources/view/health-inequalities-and-smoking
13. OHID, Office Health Improvement and Disparities. Guidance Smoking and tobacco: applying All Our Health. Updated 2022, https://www.gov.uk/government/publications/smoking-and-tobacco-applying-all-our-health
Allikas: Oxfordi Ülikooli tõenduspõhise meditsiini keskus