Ameerika Ühendriikide suitsuvabade alternatiivide kasutajate ühingu CASAA juhatuse liige Danielle Jones kirjeldab alljärgnevalt, mille vastu CDC on eksinud ja mida see endaga on kaasa toonud.
Kõik õpilased vs e-sigaretti kasutavad õpilased
Graafikut vaadates tuleb esimese asjana mõista, et sellel on näidatud kahesuguseid protsente. Üks protsent iseloomustab seda, kui suur hulk õpilasi oli viimaste 30 päeva jooksul kasvõi ühe korra e-sigaretti kasutanud. Seejärel on õpilased jaotatud e-sigareti kasutamise sageduse järgi rühmadesse, kuid neid iseloomustavad protsendid näitavad osakaalu nende õpilaste hulgast, kes on viimase 30 päeva jooksul vähemalt korra e-sigaretti proovinud mitte kõigi õpilaste hulgast.
Protsent protsendist
See tähendab, et rohelise kastiga ümbritsetud protsendid näitavad osakaalu roheliseks värvitud protsendi sees. Kasti sees olevad protsendid ei näita osakaalu kõigist õpilastest.
Kas me oleme kindlad?
Vaata rahulikult esitatud andmeid. 2 550 000 õpilast ütles, et nad on viimase 30 päeva jooksul vähemalt korra e-sigaretti teinud ning nad moodustavad kõigist õpilastest 9,4%. Igapäevaseid e-sigareti kasutajaid on andmete järgi 27,6%. See ei saa olla osakaal kõigist õpilastest, sest ainult 9,4% õpilastest on ju üldse vähemalt korra e-sigaretti proovinud. See tähendab, et 27,6% nendest 9,4% õpilastest, kes kasutasid e-sigaretti, kasutasid seda igapäevaselt. Nüüd tuleb aga endal arvutada, kui suure osa kõigist õpilastest igapäevaselt e-sigaretti kasutasid, ja tulemus on 2,59%.
Kontrollime arvutuskäigu üle
Kui 9,4% on 2 550 000 õpilast, siis õpilaste koguarv (100%) on 27 127 659. Neid õpilasi, kes ütlesid, et nad kasutasid viimase 30 päeva jooksul iga päev e-sigaretti, oli 700 000. Seega moodustasid nad kõigist õpilastest 2,59%.
Ma ei usu, et oleksin kunagi kuulnud iga-aastasest riiklikust noorte tubakauuringust (NYTS), mida viib igal aastal läbi USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC). Kuid 2018. aastal tabas see mind ootamatult.
Tol aastal teatas CDC juht Scott Gottlieb noorte tubakauuringule viidatest, et veipimine noorte seas on võtnud epideemia mõõtmed. Tema avaldus tõi veipimise uudislugude pealkirjadesse ja muutis e-sigaretid avalikkuses vaenlaseks number üks. Tekitatud oli paanika noorte hulgas levivast veipimisest. Sellele on järgnenud justkui allergilise reaktsioonina erinevad piirangud ja keelud.
Sellest ajast alates olen võtnud oma isiklikuks missiooniks selliste uuringute andmeid põhjalikult uurida, et seista toodete eest, mis päästsid minu elu.
Käesoleva aasta noorte tubakauuringu avaldamisega kaasnesid kõige kehvemad ja ebatäpsemad uudised, mida ma kunagi näinud olen.
- Danielle Jones
Aastate jooksul olen märganud, et nii poliitikud, meditsiinitöötajad, meedia kui ka üldsus on noorte tubakauuringu andmetest põhimõtteliselt valesti aru saanud – suuresti seetõttu, kuidas neid andmeid esitletakse. Käesoleva aasta noorte tubakauuringu avaldamisega kaasnesid kõige kehvemad ja ebatäpsemad uudised, mida ma kunagi näinud olen. Paljud meediaväljaanded teatasid näiteks, et „rohkem kui iga neljas teismeline kasutab iga päev elektroonilisi sigarette”.
See on täiesti vale. Andmed näitavad tegelikult, et 2,5% noortest kasutas e-sigaretti iga päev, mitte üle 25%.
Kuidas see sai nii hullusti segamini minna?
Vaadates, kuidas CDC teavet esitab, siis ei ole raske tuvastada vea allikat. CDC väidab, et rohkem kui üks neljast teismelisest, kes teatas e-sigareti kasutamisest, kasutas neid iga päev. See ju ei ole iga neljas noor.
Protsentide näitamise tava võib olla akadeemikute ja teadlaste hulgas tavaline, kuid keskmine inimene lihtsalt loodab, et talle öeldakse lõplik tulemus. Selleks, et aru saada, kui suur hulk noori igapäevaselt e-sigaretti kasutab, tuleb CDC teateid vaadates endal arvutama hakata – selleks ei ole inimesed valmis ja kui CDC selle meie eest ära teeks, siis oleks ka segadust vähem.
Miks CDC andmetega vassib?
Vastuseks ajakirjaniku küsimusele ütles CDC pressiesindaja: „See ei ole tegelikult protsent protsendist. Oluline on märkida, et levimus on suhe, mitte määr, seega mõõdab see proportsioone (esitatud protsentides). Levimus viitab inimeste osakaalule, kellel on teatud ajaperioodil või teatud aja jooksul mõni seisund või käitumisviis, ja nimetaja määratakse neile, kellel on seisundi/käitumisviisi riski oht.“Märkus: selle selgituse järgi oleks Eestis olnud 2020. aastal 68% igapäevasuitsetajad ja 30% igapäevased e-sigareti kasutajaid. Tegelikult oli Eestis aga igapäevasuitsetajaid 17,9% ning igapäevaseid e-sigareti kasutajaid 1,6% elanikest. Kardinaalne vahe!
Ajakirjaniku küsimusele, kas CDC on teadlik, et andmete esitamine põhjustab sageli segadust meedias ja avalikkuses, vastas pressiesindaja: „Töötame selle nimel, et meie kommunikatsioonimaterjalid oleksid võimalikult selged ja informatiivsed, kajastades samal ajal täpselt meie andmeid ja järeldusi. Kui leiame CDC andmete avalikus kasutamises ebatäpsusi või oleme neist teadlikud, võtame nende andmete kasutajatega ühendust, anname vajaduse korral selgust ja nõuame paranduste tegemist.“
Ühendkuningriigi terviseorganisatsiooni Action on Smoking (ASH) endine direktor Clive Bates ütleb, et CDC eksib „levimuse“ mõiste selgitamisel. Levimus näitab osakaalu elanikkonnast ja CDC-l on kohustus oma teadetes täpne olla.
Selle segaduse lahendamiseks, et aidata inimestele – eriti ajakirjanikel – mõista, kuidas statistikat täpselt esitada, koostasin visuaalse selgituse ja õpetuse, kuidas CDC andmeid lugeda.
Ma loodan, et see hoiab ära ebatäpsed ja kallutatud pealkirjad (võib-olla toob kaasa ka mõningad parandused) ning julgustab inimesi avaldama survet CDC-le andmete avaldamisel täpne olema.
Allikas: How to Read the CDC’s Confusingly Presented Youth Vaping Data (Filter)