Selgus, et e-sigarettide kohta on läbi viidud teadusuuringuid 94 riigis. Enim on e-sigarette uuritud Ameerika Ühendriikides, kust pärineb 59% uuringutest. Järgnevad Ühendkuningriik, Kanada, Austraalia, Itaalia, Saksamaa, Kreeka, Hiina, Prantsusmaa ja Lõuna-Korea.
Kõige sagedasemad märksõnad e-sigarette käsitlevates uuringutest olid: e-sigaretid, suitsetamine, nikotiin, tubakas, alaealised, suitsetamisest loobumine ning taju. Märksõnade koosesinemise analüüsimisel joonistus välja neli e-sigarette käsitlevate teadusuuringute klastrit.

Foto: E-sigarette käsitlevate teadusuuringute klastrid
Esimese klastri moodustasid teadusuuringud, mis käsitlesid e-sigareti levikut ja põhjuseid, miks inimesed on e-sigareti kasutusele võtnud. Sellesse klastrisse kuulusid ka teadusuuringud, mis käsitlesid inimeste teadlikkust e-sigarettidest ning kuidas inimesed e-sigarette tajuvad.
Teine klaster moodustus teadusuuringutest, mis võrdlesid e-sigareti kasutamist ja suitsetamist ning ka e-sigareti kasutajaid ja suitsetajaid. Olulisel kohal oli ka kahjude vähendamine ja e-sigareti abil suitsetamisest loobumine. Samuti käsitleti sõltuvust ja suitsetamisest loobumist.
Kolmanda klastri fookuses olid e-sigaretid, tubakas ja nikotiin ning nende mõju tervisele. Sealhulgas võrreldi omavahel e-sigareti auru ja sigaretisuitsu ning analüüsiti neis leiduvaid aineid.
Neljanda klastri moodustasid teadusuuringud, mille fookuses oli suitsetamine ja laiemalt riskikäitumine eelkõige noorte hulgas (nii koolinoored kui ka üliõpilased). Seejuures analüüsiti ühiskonnas levinud riskikäitumise mustreid ja ka e-sigarettide osa nendes. Suurem osa selle klastri uuringutest pärinevad Ameerika Ühendriikidest.
Ülevaate koostamise kasutati teadusuuringute andmebaasi Web of Science Core Collection. Selle abil tuvastati 7979 e-sigaretti käsitlevat teadusuuringut ühtekokku 19837 autorilt.
Allikas: Front Public Health, DOI