Jaapanis on suitsetajad võtnud kasutusele isemoodi seadmed, mille abil suitsetamisest loobuda. Üha enam suitsetajaid on Jaapanis loobunud tavaliste sigarettide põletamisest ja võtnud kasutusele spetsiaalsed tooted, millega tubakat hoopis kuumutatakse.
Taolised tubakat kuumutavad tooted („heat-not-burn“) moodustavad Jaapani tubakaturust juba 20 protsenti ja analüütikute hinnangul võib käesoleval aastal nende osakaal kasvada veel 10 protsendi jagu. Eestlaste jaoks on sellised tooted tundmatud, sest siinmail neid müügil ei ole.
Tegemist on spetsiaalse seadmega, milles tubakat kuumutatakse umbes 300 kraadini. Kuumutamisel ei toimu tubaka põlemist, mistõttu ei teki selle protsessi käigus ka kahjulikke aineid, mis tekivad tavaliste sigarettide põletamisel. Esimesed taolised tooted jõudsid Jaapanis müügile 2014. aastal.
Kawasaki AOI üldhaigla asepresident dr Hiroya Kumamaru kirjeldas rahvusvahelisel nikotiini foorumil, et tootjate poolt läbi viidud uuringute tulemusena on leitud, et kuumutatavad tooted on võrreldes tavaliste sigarettidega 90-95 protsenti vähem kahjulikumad. „Olin esmalt nende tulemuste osas skeptiline, aga sõltumatud kliinilised uuringud on taolisi tulemusi kinnitanud,“ selgitas dr Kumamaru.
Tubakakahjude vähendamise kontseptsioon, kus tubakakahjude vähendamiseks kasutatakse vähemkahjulikke tooteid, on Jaapanis küllaltki uus nähtus. „Kuumutatava tubaka tooted võivad olla reaalne alternatiiv nende suitsetajate jaoks, kes ei suuda muidu suitsetamisest loobuda. Nendel toodetel on potentsiaal vähendada suitsetamist, mis on esimene oluline samm suitsetamisest loobumise suunas,“ selgitas dr Kumamaru.
Dr Hiroya Kumamaru ettekanne rahvusvahelisel nikotiini foorumil (youtube).