2017. aastal oli Prantsusmaal igapäevaseid suitsetajaid 26,9% täiskasvanud elanikkonnast, igapäevaseid e-sigareti kasutajaid vaid 2,7%. 2018. aasta andmete järgi kasutasid pooled igapäevased e-sigareti kasutajad üksnes e-sigaretti, ülejäänud tarvitasid ka muid tubaka- või nikotiinitooteid.
Ülemaailmselt suhtutakse e-sigarettidesse erinevalt. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ei soovita e-sigarette suitsetamisest loobumise juures kasutada. Nende hinnangul ei ole e-sigarettide efektiivsus ja turvalisus alati olnud kõrgemail tasemel ning nad leiavad, et e-sigaretid võivad olla hoopiski vaheetapiks suitsetamise alustamiseks. Seevastu Ühendkuningriigis julgustavad tervishoiuasutused kasutama e-sigarette suitsetamisest loobumiseks. Euroopa Liidus on e-sigaretid reguleeritud ühtse Tubakadirektiiviga ning peavad vastama kõrgetele kvaliteedi- ja ohutusnõuetele. Samuti peab pakenditel olema ohutusalane teave ning toodete müük alaealistele ja reklaam on keelatud.
Prantsusmaal tehtud uuringutes on jõutud järeldusele, et e-sigaretid ei ole vaheetapiks suitsetamise juurde, vaid hoopis suitsetamise juurest ära. Prantsusmaal muudeti e-sigarettidega seonduvaid reegleid, võttes aluseks Prantsusmaal läbi viidud ja välisriikide teadusuuringud. Sellest tulenevalt otsustas Prantsusmaa Rahvatervise Kõrgem Nõukogu, et üleminek e-sigaretile on soovitatav suitsetamisest loobumise meetod ja aitab vähendada suitsetamisest tingitud kahjusid. Lisaks loodi 2016. aastal tervishoiutöötajatele juhend, kuidas anda nõu e-sigareti abil suitsetamisest loobumiseks.
Doktoritöö jaoks läbi viidud uuringust selgus, et peamiselt (53,4%) on e-sigareti kasutajad nõu saanud e-sigareti kaupluste töötajatelt ja vähesed (2,9%) on saanud sellekohast nõu tervishoiutöötajatelt. Väike hulk inimesi (0,9%) oli nõu saanud nii e-sigareti kaupluste töötajatelt kui ka tervishoiutöötajatelt. Suur hulk e-sigareti kasutajatest (43,7%) aga ei saanud nõu või ei küsinud seda.
Nõustamine e-sigareti kaupluses suurendab e-sigareti abil suitsetamise loobumise efektiivsust
Uuringus osalenud e-sigareti kasutajatest 78,8% oli suitsetamise maha jätnud. Nende e-sigareti kasutajates hulgas, kes olid nõu saanud e-sigareti kaupluse töötajatelt, oli suitsetamise maha jätnud 84%. Nendest e-sigareti kasutajatest, kes ei olnud nõustamist saanud või seda küsinud, oli suitsetamisest loobunud 72,9%.„Selle tulemuse põhjal võime arvata, et e-sigareti kaupluses antud nõuanne, mille järel on võimalik soetada sobivad tooted ja saada ka hiljem nõu, suurendab e-sigareti abil suitsetamisest loobumise efektiivsust,“ ütles töö autor Le Mehaute.
Tervishoiutöötajad ja e-sigareti spetsialistid peaksid tegema koostööd rahvatervise nimel
Töö autor leiab, et tervishoiutöötajate ja e-sigareti kaupluse töötajate suurem koostöö aitaks kaasa rahvatervise eesmärgi – suitsetamiskahjude vähendamise – saavutamisele. „Kuna e-sigareti kauplustest saadud nõuanded toetavad suitsetamisest loobumist, siis võiks sealseid spetsialiste palju enam kaasata rahvatervise poliitikate kujundamisse. Samuti tuleks kasuks e-sigareti kaupluste töötajate nõustamiskogemuse jagamine meditsiiniõppes. Siis oleks tulevaste tervishoiutöötajatel veel parem ettevalmistus, et nõustada suitsetajaid e-sigareti abil suitsetamisest loobuma,“ lisas doktoritöö autor Le Mehaute.Doktoritöö kaitsmine leidis aset 2021. aasta veebruaris. Töö juhendajaks oli pulmonoloog ja tubakaspetsialist dr Catherine de Bournonville.
Allikas: Doktoritöö „Kas üleminek üksnes e-sigareti kasutamisele on seotud toetuse tüübist?“ (prantsuse keeles)