Miks WHO eksib veipimise suhtes?
Juuli lõpus avaldas Maailma Terviseorganisatsioon järjekordse raporti, mis levitab valeinfot ja müüte veipimise kohta. Hoolimata sellest, et e-sigareti kasutamine on teaduslikult tõendatult vähemalt 95% vähem kahjulikum kui tavaline suitsetamine, võib WHO teaduslikult põhjendamatu nõiajaht maksta miljoneid elusid.
WHO raport „Ülemaailmne tubakaepideemia 2021: uued ja arenevad tooted“ sisaldab kulunud ja ümber lükatud teooriaid nagu näiteks väravaefekti teooria, mis viitab sellele, et veipimine viib suitsetamiseni. Seda ohtlikku ja eksitavat teooriat on juba ammu ümber lükanud arvukad teadusuuringud ja ka üleriigilised uuringud, sealhulgas Inglismaal, kus igal aastal kasutab üle 50 000 suitsetaja e-sigaretti suitsetamisest eemaldumiseks mitte selle juurde jõudmiseks.
E-sigareti kasutamine on osutunud tõhusamaks kui teised suitsetamisest loobumise meetodid. Ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud 2019 aasta uuringus leiti, et e-sigareti kasutamine suitsetamisest loobumiseks oli kaks korda tõhusam kui nikotiini asendusravi tooted. E-vedeliku maitsed, mida Maailma Terviseorganisatsioon pidevalt demoniseerib, on samuti osutunud ülioluliseks aitamaks suitsetajatel suitsetamisest loobuda. E-sigareti kasutajad, kes kasutavad e-vedelikus maitseid, loobuvad 2,3 korda suurema tõenäosusega suitsetamisest kui need, kes kasutavad tubaka maitsega e-vedelikke.
Lisaks sellele, et WHO raport on täis veipimise vastast hirmutamist ja valeväiteid, on see liikumas ka täiesti vales suunas. Selle asemel, et keskenduda kõige olulisemale eesmärgile ehk suitsetamise vähendamisele, on WHO pööranud oma relvad veipimisele, mis on planeedi võimsaim suitsetamisest loobumise töörist.
Raporti autorid ilmselgelt soovivad ühineda kitsarinnalise „loobu või sure“ lähenemisega, mida veavad eest WHO miljardäridest sponsorid nagu Mike Bloomberg. Reaalsus on see, et kui maailm hakkab järgima WHO juhtnööre, siis vähem inimesi loobub suitsetamisest ja rohkem sureb suitsetamise tõttu.
WHO ignoreerib süstemaatiliselt hulgaliselt teaduslikke tõendeid, mis viitavad e-sigareti kasutamise eelistele, rääkimata miljonite e-sigareti abil suitsetamisest loobunute esmaklassilisest kogemusest. Seesugusel veipimise vastasel tegevusel on oluline mõju madala ja keskmise sissetulekuga riikidele, aga ka Euroopa Liidule.
Euroopa vähktõvevastase võitluse kava kui ka Hollandi plaan keelata e-vedelike maitsed peegeldavad WHO soovitusi ning on seetõttu äärmiselt murettekitavad. 2007. aastal suitsetas ligi veerand Hollandi elanikkonnast iga päev. See arv langes 2018. aastal 16 protsendile ja langeb jätkuvalt. Kui aga kehtestatakse e-vedelike maitsete keeld, siis võib see positiivne suundumus kiiresti pöörduda. Tarbijate Valikuvõimaluse Keskuse poolt läbi viidud uuringu kohaselt hakkaks keelu jõustumise järel üle 250 000 täiskasvanu Hollandis uuesti suitsetama.
Sama kehtib ka ELi vähktõvevastase võitluse kava kohta. Suitsetamisest põhjustatud vähk nõuab ELis igal aastal ligi 700 000 inimelu. Kuid elupäästva innovatsiooni edendamise asemel on EL avanud ukse maitsekeeldudele ja maksutõusudele, mis jätaks miljonid suitsetajad ilma võimalusest suitsetamisest lõplikult loobuda. Teadusuuringute ja reaalse maailma tõendite kaal näitab, et progressiivne e-sigareti poliitika võib aidata 19 miljonil Euroopa suitsetajal suitsetamisest loobuda.
Veipimise piiramine või keelamine ei too kaasa midagi muud kui maksab elusid ning WHO ja ELi riigid saavad peagi valusa õppetunni, kui ignoreerivad jätkuvalt teadust ja tarbijaid.
Lugu ilmus ajakirjas The Parliament Magazine ja selle autoriteks on Tarbijate Valikuvõimaluse Keskuse teadusjuht Maria Chaplia ja ülemaailmse veipijate ühingu juht Michael Landl.
Uuringud
Uuring: nikotiinipadjakeste kasutamine USA sõjaväelaste hulgas
Varasematest uuringutest on teada, et USA sõjaväelaste hulgas on erinevate tubaka- ja nikotiinitoodete kasutajaid rohkem kui elanikkonnas üldiselt. Hiljutises uuringus võtsid teadlased fookusesse nikotiinipadjakeste kasutamise USA tegevteenistujate seas.
Kliiniline uuring: millist mõju avaldab e-sigareti maitsevalik?
Ameerika Ühendriikide teadlased uurisid, millist mõju omavad maitsetega e-sigaretid täiskasvanud suitsetajate hulgas e-sigarettide kasutuselevõtule, suitsetamise vähendamisele ja suitsetamisest loobumisele. Teadlaste sõnul selgusid uuringute käigus olulised aspektid, millega tasub e-sigarettide reguleerimisel...
Uuring. Ühe sigareti hind: 20 minutit sinu elust
Paljud inimesed üle maailma on andnud uue aasta lubaduse – loobuda suitsetamisest. See on parim asi, mida oma tervise heaks teha saab. Kui võtta arvesse hiljuti avaldatud uuringut, siis suitsetamisest...
Uuring: sagedam e-sigareti kasutamine suurendab suitsetamisest loobumi…
USA riiklik uuring näitas, et e-sigarettide sagedasem kasutamine tõi suurema tõenäosusega kaasa tavasigarettidest täieliku loobumise. Igapäevased e-sigareti kasutajad loobusid tavasigarettide suitsetamisest kaks korda suurema tõenäosusega kui need suitsetajad, kes kasutasid...
Šotimaa rahvatervise uuring: e-sigaret aitab suitsetamisest loobuda
Viimastel aastatel on palju kõneldud ülemaailmse tubakamaastiku muutustest, mida iseloomustab eelkõige e-sigarettide tulek ja kasvav populaarsus. E-sigaretist on tänaseks kujunenud toode, mis vähendab sigarettide suitsetamist. E-sigaretti kasutas 2021. aastal üle...
Uuring: E-sigarettide jagamine EMOs aitab suitsetajatel suitsetamisest…
Ühendkuningriigi East-Anglia ülikooli uuringu kohaselt aitab tasuta e-sigarettide stardikomplektide jagamine haiglate erakorralise meditsiini osakondades rohkematel suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Uuring: passiivne suitsetamine tõstab luumurru riski
Suitsetamise kahjulikku mõju luudele on teadusuuringutega tõestatud, kuid passiivse suitsetamise mõju mittesuitsetajate luumurdude riskile on palju vähem uuritud. Lõuna-Korea teadlased analüüsisid 4843 mittesuitsetajat, vanuses 40-69 aastat, kes osalesid aastatel 2001-2018...
Uuring: tubaka- ja nikotiinitoode kasutamise mõju parandatud hammastel…
Ühendkuningriigi hambaarstid uurisid, millist mõju avaldab tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamine parandatud hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele. Selle väljaselgitamiseks analüüsiti teadustöid, kus mõõdeti tavasigareti suitsu, e-sigareti auru ja kuumutatava tubaka toote auru...
E-sigaretid osutusid suitsetamisest loobumisel tõhusamaks kui nikotiin…
Nikotiini sisaldavad e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui tavalised nikotiinasendusravi (NAR) tooted, selgus viimasest Cochrane'i süstemaatilisest ülevaatest.