Ühendkuningriigi arstid: aeg on alustada e-sigarettide massimeediakampaaniaga
E-sigaretid ja seotud tooted kannavad praegu ohutusteavet, mis ütleb, et toode sisaldab nikotiini, mis on sõltuvust tekitav. See teave on tootel isegi siis, kui toode tegelikult nikotiini ei sisalda nagu näiteks seadmed ja paagid. Seetõttu peab kolleegium vajalikuks laiendada ohutusteavet, et see kehtib ainult juhul, kui kasutatakse nikotiini. Kuninglik Arstide Kolleegium soovitab e-sigarettide ohutusteavet muuta, et see ütleks selgelt, et e-sigareti kasutamine on vähem kahjulik kui tavaliste sigarettide suitsetamine.
Elektrooniliste sigarettide kasutuselevõtu edasiseks soodustamiseks peab arstide kolleegium vajalikuks vähendada nende toodete makse. Praegu on e-sigaretid ja seotud tooted maksustatud 20% käibemaksuga. Kuninglik Arstide Kolleegium usub, et vähem kahjulike toodete nagu e-sigarettide puhul, tuleks maksumäär alandada 5%-ni.
Eestis peatati hiljaaegu e-vedelike aktsiisi kogumine, kuid e-vedelikud ja seadmed on maksustatud 20% käibemaksuga. „Aktsiisi kogumise peatamisega astus Eesti väikese sammu selles suunas, et muuta e-sigaretid suitsetajatele kättesaadavamaks. Väikesest maksulangusest hoolimata on kokkuvõttes riigile soodsam suitsetamist vähendada kui pärast suitsetajate raviga tegeleda,“ ütles NNA Suitsuvaba Eesti tegevjuht Ingmar Kurg.
Ühendkuningriigi Kuninglik Arstide Kolleegium tahab samuti, et valitsus saadaks e-sigareti kasutamise osas positiivse sõnumi, teha selgeks, et suitsuvaba poliitikat ei laiendata e-sigareti kasutamisele. Eelkõige ütleb kolleegium, et suitsuvabad alad peaksid olema e-sigareti kasutamise sõbralikud, et veelgi enam julgustada suitsetajaid e-sigarette kasutusele võtma.
Arstide kolleegium kutsub üles muutma e-sigarettide pakendeid vähem atraktiivseks, et vähendada noorte huvi nende vastu. Kolleegiumi hinnangul see üleskutse tõenäoliselt häirib tööstus, sest selle liiga kaugele viimine (nagu ühetaoliste pakendite kehtestamine) vähendaks e-sigarettide toodete atraktiivsust suitsetajatele.
E-sigareti ja e-vedelike pakendite atraktiivsuse vähendamist on arutatud ka Eestis. „Tarbijate esitasid riigikogule ettepaneku, mille kohaselt oleks e-vedelike pakenditel keelatud kasutada multifilmitegelasi ja mänguasju. Kahjuks ei leidnud see ettepanek piisavalt palju toetushääli,“ selgitas Ingmar Kurg.
Ingmar Kurg tõi välja, et Ühendkuningriigi ja Eesti e-sigareti poliitika kõige suuremaks erinevuseks on maitsete küsimus. „Kui Suurbritannias on eksperdid selgelt väljendanud, et e-vedelike maitsete olemasolu soodustab nende abil suitsetamisest loobumist, siis Eestis ei taheta seda mõista ning tagatipuks on 2019. aastast maitsestatud e-vedelike müük Eestis keelatud. Kui keegi arvas, et sellega vähendatakse suitsetamist, siis hoopis vastupidi, sest hulk e-sigareti kasutajaid naases pärast maitsekeelu kehtestamist tavaliste sigarettide suitsetamise juurde. Ülejäänud hakkasid aga suuresti ise e-vedelikke maitsestama või neid salaturult või piiri tagant ostma. Eestil oleks Suurbritannialt väga palju e-sigarettide osas õppida ja ma loodan, et seda ühel päeval ka tehakse,“ lisas Ingmar Kurg.
Allikas: Ühendkuningriigi Kuningliku Arstide Kolleegiumi aruanne
Uuringud
Uuring. Ühe sigareti hind: 20 minutit sinu elust
Paljud inimesed üle maailma on andnud uue aasta lubaduse – loobuda suitsetamisest. See on parim asi, mida oma tervise heaks teha saab. Kui võtta arvesse hiljuti avaldatud uuringut, siis suitsetamisest...
Uuring: sagedam e-sigareti kasutamine suurendab suitsetamisest loobumi…
USA riiklik uuring näitas, et e-sigarettide sagedasem kasutamine tõi suurema tõenäosusega kaasa tavasigarettidest täieliku loobumise. Igapäevased e-sigareti kasutajad loobusid tavasigarettide suitsetamisest kaks korda suurema tõenäosusega kui need suitsetajad, kes kasutasid...
Šotimaa rahvatervise uuring: e-sigaret aitab suitsetamisest loobuda
Viimastel aastatel on palju kõneldud ülemaailmse tubakamaastiku muutustest, mida iseloomustab eelkõige e-sigarettide tulek ja kasvav populaarsus. E-sigaretist on tänaseks kujunenud toode, mis vähendab sigarettide suitsetamist. E-sigaretti kasutas 2021. aastal üle...
Uuring: E-sigarettide jagamine EMOs aitab suitsetajatel suitsetamisest…
Ühendkuningriigi East-Anglia ülikooli uuringu kohaselt aitab tasuta e-sigarettide stardikomplektide jagamine haiglate erakorralise meditsiini osakondades rohkematel suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Uuring: passiivne suitsetamine tõstab luumurru riski
Suitsetamise kahjulikku mõju luudele on teadusuuringutega tõestatud, kuid passiivse suitsetamise mõju mittesuitsetajate luumurdude riskile on palju vähem uuritud. Lõuna-Korea teadlased analüüsisid 4843 mittesuitsetajat, vanuses 40-69 aastat, kes osalesid aastatel 2001-2018...
Uuring: tubaka- ja nikotiinitoode kasutamise mõju parandatud hammastel…
Ühendkuningriigi hambaarstid uurisid, millist mõju avaldab tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamine parandatud hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele. Selle väljaselgitamiseks analüüsiti teadustöid, kus mõõdeti tavasigareti suitsu, e-sigareti auru ja kuumutatava tubaka toote auru...
E-sigaretid osutusid suitsetamisest loobumisel tõhusamaks kui nikotiin…
Nikotiini sisaldavad e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui tavalised nikotiinasendusravi (NAR) tooted, selgus viimasest Cochrane'i süstemaatilisest ülevaatest.
Uuring: e-sigarettide ja nikotiiniplaastrite ohutus suitsetamisest loo…
Ühendkuningriigi teadlased viisid läbi uuringu, et välja selgitada, millist mõju avaldab e-sigareti ja nikotiiniplaastri kasutamine suitsetamisest loobumise abivahendina raseduse ajal. Uuring viidi läbi 23 Inglismaa haigla ja Šotimaa suitsetamisest loobumise...
Prantsuse veipijad: maitsekeeld viib salaturule või tagasi suitsetamis…
Üle 50% prantsuse veipijatest pöörduksid salaturule või ostaksid e-sigarette välismaalt, selgub uuringust. 25% kaaluks tavasigarettide suitsetamise juurde naasmist, kui kehtestataks maitsestatud e-vedelike keeld või kui maksud oleks liiga kõrged.