„Kuigi e-sigareti abil suitsetamisest loobumisse suhtutakse skeptiliselt, siis sellest hoolimata on üle maailma miljonid inimesed just nõnda oma pahest loobunud. Mitmed riigid on asunud taolist suitsetamisest loobumise viisi toetama ja julgustavad suitsetajaid e-sigaretti proovima. See meetod on end tõestanud, sest suitsetajate arv on vähenenud. Esimeses etapis asendavad suitsetajad tavalise sigareti e-sigaretiga ja lõpuks loobuvad ka veipimisest. Seda kinnitavad erinevate riikide uuringud, mille järgi suitsetajate arv on vähenenud kiiremini, kui on lisandunud e-sigareti kasutajaid,“ ütles NNA Suitsuvaba Eesti juht Ingmar Kurg .
Tavalise sigareti põlemisel eraldub tubakast nikotiin ja erinevad mürgised gaasid, mis suitsetamisel endale sisse hingatakse. Kuna e-sigaretis põlemist ei toimu, siis tubaka põletamisele iseloomulikke kahjulike ainete eraldumist ei toimu ja seetõttu peetakse e-sigarette vähemalt 95% vähem kahjulikuks võrreldes tavaliste sigarettidega.
„Igaüks teab, et suitsetamine tapab tervist, kuid sellest loobumine võib osutuda osadel keeruliseks. Tegemist on isikliku teemaga, mistõttu vajab suitsetaja oma lähedaste mõistvat suhtumist ja tuge, et suitsetamisest edukalt loobuda. Meeles tuleb pidada seda, et halb on suitsetamine kui tegevus mitte suitsetaja kui inimene. Ülemaailmsel veipimise päeval soovime juhtida tähelepanu just e-sigareti kasutamisele kui ühele võimalikule ja toimivale suitsetamisest loobumise viisile. Kui kõik mõistavad, kuidas e-sigareti abil suitsetamisest loobumine käib, siis saavad sellest kasu nii suitsetajad kui ka nende lähedased,“ ütles Ingmar Kurg.
„Otsustades proovida e-sigareti abil suitsetamisest loobuda, tuleb kõigepealt välja valida õige seade. Enamikule sobivad lihtsamad ja odavamad seadmed. Seejärel tuleb valida sobiva nikotiini sisaldusega e-vedelik. Kui oled harjunud suitsetama palju sigarette päevas, siis tuleks alguses võtta kasutusele võrdväärse nikotiini sisaldusega e-vedelikud, et organism harjuks e-sigaretile üleminekuga,“ kirjeldas Ingmar Kurg.
Kolm sammu suitsetamisest loobumiseks e-sigareti abil:
- asenda korraga või samm-sammult suitsetamise korrad e-sigareti kasutamisega kuni ei suitseta enam ühtegi sigaretti. Kui tunned e-sigaretti proovides, et enam suitsu ei vaja, siis jäta suitsetamine kohe kõrvale. Mida kiiremini loobuda täielikult suitsetamisest seda kiiremini hakkab organism taastuma,
- võta kasutusele järjest väiksema nikotiinisisaldusega e-vedelik ja vähenda kasutamise sagedust,
- loobu ka e-sigareti kasutamisest.
„Suitsetamisest ja seejärel loobumiseks kasutusele võetud nikotiinitootest loobumise protsessi pikkus sõltub inimesest. Osadel inimestel õnnestub nikotiinitoote abil suitsetamisest edukalt loobuda päevapealt, osadel paari kuuga, kuid enamikel kulub selleks palju enam aega. Saksamaa Tervishoiuministeeriumi tellitud uuringu järgi kulus keskmisel sakslasel e-sigareti abil suitsetamisest loobumiseks kaks aastat,“ sõnas Kurg.
Suitsetamisest loobumise positiivne mõju tervisele viimase sigareti suitsetamise järgselt:
- 20 minuti pärast normaliseerub pulss,
- 8 tunni pärast on hapnikutase veres normaliseerunud ja vingugaasi kogus kehas vähenenud poole võrra,
- 48 tunni pärast on vingugaas kehast väljunud, kopsud hakkavad puhastuma ning maitse- ja lõhnataju paranema,
- 72 tunni pärast on hingamine muutnud lihtsamaks ja energiat on rohkem,
- 2-12 nädala pärast on vereringe paranenud ja veri liigub südamesse ja lihastesse palju paremini,
- 3-9 kuu pärast töötavad kopsud 10% paremini ja hingamisprobleemid leevenduvad,
- 1 aasta pärast on infarktioht võrreldes suitsetajaga vähenenud poole võrra,
- 10 aasta pärast on kopsuvähi risk võrreldes suitsetajaga vähenenud poole võrra,
- 15 aasta pärast peaks infarktioht sarnanema inimesega, kes ei ole kunagi suitsetanud.
Nikotiini sisaldavad tooted on mõeldud ainult täiskasvanud suitsetajatele. Kõigi tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamisega kaasnevad terviseriskid, mistõttu on kõige parem neid üldse mitte kasutada. NNA Suitsuvaba Eesti loodab mittesuitsetajate mõistvale suhtumisele, sest kõigil on palju parem, kui aitame kõigil suitsetajatel suitsetamisest loobuda.