„Hoiatame oma suitsetajatest patsiente, et suuvähi peamiseks põhjuseks on suitsetamine, ja soovitame neil tungivalt suitsetamisest loobuda. Neile, kel ei õnnestu suitsetamisest loobuda klassikaliste abivahenditega, soovitame kasutusele võtta suitsuvabad alternatiivid,“ ütles Filipiinide suu- ja lõualuu kirurgide seltsi president dr Fernando Fernandez hiljutisel suitsetamiskahjude vähendamise konverentsil.
Fernandez ütles, et patsientide julgustamine võtmaks kasutusele turvalisemaid alternatiive on parem strateegia kui see, et jälgime, kuidas meie suitsetavad patsiendid surevad suuvähki. Ta viitas Suurbritannia parlamendi teaduse ja tehnoloogia komisjoni uuringutele, mis näitavad, et vähem kahjulike toodete kasutamine annab võimaluse kiirendada suitsetamise leviku vähenemist.
„Meie seltsi üks olulisemaid ülesandeid on hambaarstide teadlikkuse tõstmine suuvähist ja seda põhjustavatest riskidest. Hambaarst on esimene kaitseliin suuvähi vastu. Ta on peaaegu alati esimene tervishoiutöötaja, kes märkab patsiendi suus potentsiaalseid vähkkasvaja kahjustusi ja muid suuvähi varaseid sümptomeid,“ ütles Fernandez ja lisas: „Kutsun oma kolleege üles suurendama teadlikkust suuvähist ja teavitama suitsetavaid patsiente tubakakahjude vähendamise võimalustest, et ennetada või vähendada suuvähi riski.“
Suitsetamiselt veipimisele üleminek parandab suu tervist
Sarnaselt Fernandeze soovitusega näitas 2017. aastal avaldatud uuring, et üleminek vähem kahjulikumatele alternatiividele parandas oluliselt suu tervist. Selles Itaalias läbi viidud kliinilises vaatlusuuringus analüüsiti 110 äsja e-sigareti abil suitsetamisest loobunu suu tervist.
Suu tervise hindamised viidi läbi uuringu alguses, seejärel 60 päeva möödumisel ja ka 120 päeva möödumisel esmasest uuringust. Lisaks jagati osalejad kahte kategooriasse: alla 10 aasta suitsetanud (rühm 1) ja enam kui 10 aastat suitsetanud (rühm 2).
Uuringu alguses oli 1. rühmas 85%-l hambakatu tase 1 3-st, ainult 15% ei olnud hambakattu. 2. rühmas oli 75%-l hambakatu tase 2, kellelgi polnud taset 0. Uuringu lõpus oli 1. rühmast 92%-l ja 2. rühmas 87%-l hambakatu tase 0 ehk hambakattu ei esinenud. Igemete veritsus esines 1. rühmas 61%-l ja 2. rühmas 65%-l. Uuringuperioodi lõpuks oli see langenud vastavalt 8%-le ja 2%-le.
„Selle pilootuuringu valguses võib e-sigarette pidada väärtuslikuks alternatiiviks suitsetamisele omades positiivset mõju suu tervisele ja ka üldisele tervislikule seisundile,“ järeldasid uuringu koostanud teadlased.
Allikas: Vaping Post