Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) avaldatud väited e-sigarettide osas on kaasa toonud tervisevaldkonna ekspertide terava vastureaktsiooni. Ekspertide hinnangul on WHO valeväidete esitamisega kahjustanud oma mainet ja tõsiseltvõetavust.
Dr Nick Hopkinson
Imperial College Londoni südame- ja kopsuinstituudi hingamisteede meditsiini lektor
Me teame, et e-sigaretid on võrreldes suitsetamisega oluliselt ohutumad, sest neis kas puuduvad sigaretisuitsus sisalduvad mürgised ained või on neid palju madalamal tasemel.
Uuringud näitavad selgelt, et e-sigaretid võivad aidata suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Suitsetajad, kes lähevad täielikult üle e-sigareti kasutamisele, säästavad oluliselt oma tervist. E-sigarettide pikaajaline kasutamine ei ole täiesti kahjutu, mistõttu peaksid inimesed seadma eesmärgiks loobuda ka veipimisest, ehkki seejuures ei tohi naasta suitsetamise juurde.
Euroopa Liidus müüdavad e-sigaretid peavad vastama Euroopa Tubakadirektiivile, mis reguleerib e-vedelike sisu.
Professor Peter Hajek
Queen Mary University of London tubakasõltuvuse uuringukeskuse direktor
Maailma Terviseorganisatsiooni veipimisvastane aktivism kahjustab nende mainet. Seekordne dokument on eriti pahatahtlik.
Praktiliselt kõik selles sisalduvad faktiväited on valed. Puuduvad tõendid selle kohta, et e-sigareti kasutamine oleks suurt sõltuvust tekitav – vähem kui 1% mittesuitsetajatest on hakanud regulaarseteks e-sigareti kasutajateks. E-sigarettide kasutamine ei vii noori suitsetamise juurde – suitsetamine on noorte seas aegade kõige madalamal tasemel. Tõendid puuduvad ka selle kohta, et veipimine suurendaks südamehaiguste riski või et sellel oleks üldse mõju kõrvalseisjate tervisele. USA kopsuhaiguste puhang on tingitud ebaseaduslike marihuaana vedelike kasutamisest ja sellel ei ole mingit pistmist nikotiinivedelike veipimisega. Küll aga on olemas selged tõendid, et e-sigarettide kasutamine aitab suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Selle dokumendi autorid peaksid vastutama jultunud väärinfo levitamise eest, mis takistab tõenäoliselt suitsetajatel üle minemast vähem kahjulikule alternatiivile.
Professor John Britton
Suurbritannia Alkoholi- ja Tubakauuringute keskuse direktor
Nottinghami Ülikooli hingamisteede meditsiini konsultant
Taoline WHO poolne teavitus on eksitav mitmest aspektist. Selles väidetakse nagu oleks nikotiini veipimine põhjustanud 2019. aastal USAs raske kopsuhaiguste puhangu, kuid tegelikult oli põhjuseks kanepitoodete veipimine. Selles öeldakse, et puuduvad kindlad tõendid veipimise tõhususe kohta suitsetamisest loobumisel, kuigi tegelikult on olemas kõrgeimatele standarditele vastavad kliinilised uuringud, mis näitavad, et veipimine on tõhusam kui WHO poolt toetatud nikotiini asendusravi. Selles vastatakse küsimusele, kas e-sigareti on ohtlikumad kui tavalised sigaretid, et ei ole teada, kuid tegelikult on meil väga hästi teada, et e-sigaretid on vähem kahjulikud kui tavalised sigaretid. Ainuüksi nende näidetega esitab WHO olemasolevaid teaduslikke tõendeid valesti.
Kuna WHO poolt esitatud väited e-sigarettide osas liigituvad võltsuudiste alla, siis ei avalda me neid oma kodulehel.
Allikas: Science Media Centre