Hiljuti avaldatud uuringu kohaselt kaotavad seitse riiki (USA, Ühendkuningriik, Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariik) igal aastal suitsetamisest põhjustatud vähi tõttu 1,3 miljonit inimelu. See on enam kui pool kogu maailma iga-aastastest vähisurmadest.

Teadlased jõudsid järeldusele, et nelja peamise ennetatava riskiteguri – suitsetamise, alkoholi, ülekaalulisuse ja inimese papilloomiviiruse – tõttu kaotatakse igal aastal kokku üle 30 miljoni eluaasta. Tubaka suitsetamisel on seejuures kõige suurem mõju – suitsetamise tagajärjel kaotati aastaga 20,8 miljonit eluaastat.

Uuringust selgus, et ennetatavad riskitegurid on eri riikides seotud erinevate vähitüüpidega. Näiteks Indias on meeste hulgas rohkem enneaegseid surmajuhtumeid seoses pea- ja kaelavähiga ning naiste hulgas reproduktiivsüsteemi vähi tõttu. Teistes riikides kaotati kõige enam eluaastaid tubakasuitsust põhjustatud kopsuvähile.

Teadlased usuvad, et erinevuste üheks põhjuseks on see, et emakakaelavähi sõeluuringud on Indias ja Lõuna-Aafrika Vabariigis vähem levinud kui näiteks Ühendkuningriigis ja USAs. See seletaks, miks Indias ja Lõuna-Aafrika Vabariigis on HPV-infektsiooni tõttu rohkem enneaegseid surmasid reproduktiivsüsteemi vähkide tõttu. India meeste seas levinud suuremat pea- ja kaelavähi esinemise sagedust võib teadlaste hinnangul seletada see, et seal on levinumad muust maailmast erinevad tubakatooted.

Uuringus selgusid ka soolised erinevused. Mehed kaotasid eluaastaid palju enam suitsule ja alkoholile kui naised. Hiinas, Indias ja Venemaal kaotasid mehed tubakasuitsule ja alkoholile suisa üheksa korda rohkem eluaastaid kui naised.

Uuringut rahastas Cancer Research UK ja selle viisid läbi Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri (IARC), Londoni Queen Mary Ülikooli (QMUL) ja Londoni Kings College'i teadlased.

Allikad:
News Medical
eClinicalMedicine, DOI

Foto: Eyasu Etsub, Unsplash
Üles