Teadlased suhtlesid suitsetajatega, kellel ei olnud plaanis suitsetamisest loobuda ja sõlmisid nendega vaherahu. Teadlased ei räägi suitsetamisest loobumisest, aga suitsetajad võtavad proovimiseks kuumutatavat tubakat või e-sigaretti ning annavad oma ausa tagasiside.
Sellises esmakordses vaherahu projektis osales 220 suitsetajat. Neil ei olnud plaanis suitsetamisest loobuda, aga nad olid nõus proovima kuumutatavat tubakat või e-sigaretti. Projektis osalenud suitsetajate keskmine vanus oli 41 aastat ning keskmiselt suitsetas igaüks päevas paki sigarette. Kuigi projektis osalenutel ei olnud plaanis suitsetamisest loobuda, siis vestlustest selgus, et nad olid varem suitsetamisest loobuda proovinud, keskmiselt oli igaüks teinud vähemalt kaks loobumiskatset.
Projektiga liitunud suitsetajad jaotati juhuslikkuse alusel kahte rühma: ühes rühmas osalejatele anti proovimiseks täidetavad e-sigaretid ning teises rühmas osalejatele tubaka kuumutamise seade. Kuna alternatiivsete toodete osas on olnud teravaks küsimuseks maitsed, siis anti kõigile osalejatele võimalus valida kolme erineva maitse vahel. Projektiga liitunud suitsetajatel oli võimalik tooteid proovida 12 nädala jooksul ja soovi korral said nad käia ka motiveerival nõustamisel.
Projekti käigus juhtus nii, et 39,1% kuumutatavat tubakat proovinutest ja 30,8% e-sigaretti proovinutest jätsid suitsetamise maha, kuigi see ei olnud neil plaanis.
Projektiga liitunud 220 suitsetajat 211 osalesid projektis lõpuni. Neljanda ja kaheteistkümnenda nädala lõpus mõõdeti projektis osalejate süsinikmonooksiidi taset organismis ning uuriti kui palju nad suitsetavad ja kui palju kuumutatavat tubakat või e-sigaretti kasutavad.Projekti käigus juhtus nii, et 39,1% kuumutatavat tubakat proovinutest ja 30,8% e-sigaretti proovinutest jätsid suitsetamise maha, kuigi see ei olnud neil plaanis. See ei olnud aga kõik. Suur hulk ülejäänud projektis osalenutest suitsetas projekti lõpus igapäevaselt vähem tavalisi sigarette. 46,4% kuumutatavat tubakat ja 39,3% e-sigaretti proovida võtnutest suitsetas projekti lõpuks tavalisi sigarette vähem.
Teadlaste hinnangul on selline tulemus märkimisväärne. Teadusrühma juht Maria Signorelli sõnul on selline tulemus sarnane varasematele uuringutele, kus on hinnatud alternatiivsete toodete efektiivsust suitsetamisest loobumisel.
Nii kuumutatava tubakas kui ka e-sigaretid on vähem kahjulikumad kui tavalised sigaretid, mille tarvitamine põhjustab iga aastal üle 7 miljoni enneaegse surma. Mitmetes riikides käsitletakse vähem kahjulikke tooteid kui võimalust, mille abil on võimalik suitsetamisest loobuda.
Allikas: DOI
Pilt: Alessio Li, Unsplash