Ülevaate koostamiseks analüüsisid teadlased seni ilmunud teadusartikleid, milles võrreldi kuumutatava tubaka ja tavaliste sigarettide kasutamise mõju tervisele ning hinnati, kuivõrd kuumutatava tubaka tooted võiks aidata kaasa suitsetamisest loobumisele.
Uurijad jõudsid järeldusele, et kuumutatava tubaka toodete kasutamise tõhusus suitsetamisest loobumisel on endiselt ebakindel. Samas on teadusuuringutes tuvastatud, et kuumutatava tubaka toodete kasutamisel on kokkupuude toksiliste ainete ja kantserogeenidega madalam, võrreldes tavaliste sigarettide suitsetamisel. Võrreldes kuumutatava tubaka kasutamist ja täielikku tubaka kasutamisest hoidumist, siis viimase valiku korral on kokkupuude toksiliste ainete ja kantserogeenidega veelgi madalam.
Cochrane Library on teadusartiklite andmebaas, mis sisaldab erinevat liiki kvaliteetseid teadusartikleid. Cochrane Library eestvedamisel koostatavad süstemaatilised teadusartiklite ülevaated on oluliseks allikaks tervishoiu valdkonna otsuste tegemisel.
Toksiliste karbonüülühendite tekkimine
Üks esimesi teadusartikleid, mis võrdles tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamisel tekkivate toksiliste karbonüülühendite alusel, on pärit 2018. aastast ja selle autoriks on tunnustatud suitsetamisest loobumise ekspert dr. Konstantinos Farsalinos. Ta võrdles omavahel kuumutatava tubaka tooteid, e-sigarette ja tavalisi sigarette nende kasutamisel tekkivate kahjulike karbonüülühendite alusel. Võrreldes tavaliste sigarettide suitsetamisega tekkis kuumutatava tubaka toote kasutamisel 91,6% vähem formaldehüüdi, 84,9% vähem atseetaldehüüdi, 90,6% vähem akroleiini, 89% vähem propioonaldehüüdi ja 95,3% vähem krotonaldehüüdi.
E-sigarettide kasutamisel propioonaldehüüdi ja krotonaldehüüdi tekkimist ei tuvastatud ning ülejäänud karbonüülide tase e-sigareti aurus oli väga madal.
Farsalinos võrdles uuringu omavahel 20 sigareti suitsetamisest tekkinud suitsu ja 5 mg e-vedelikust tekkinud auru. E-sigareti aurus oli 92,2 kuni 99,8% vähem karbonüüle kui sigaretisuitsus. Võrreldes omavahel 20 sigareti suitsetamisest tekkinud suitsu ja 20 kuumutatava tubaka pulga kasutamisest tekkinud auru, siis viimases mõõdeti 81,7 kuni 97,9% vähem karbonüülühendeid.
Kuumutatav tubakas vs sigaretid
2020. aastal läbi viidud uuringuga tahtsid teadlased välja selgitada, kui palju kantserogeenseid aineid leidub sigaretisuitsus ja kuumutatava tubaka aurus. Uuringust selgus, et kantserogeensete ainete hulk kuumutatava tubaka toote aurus on 10-25 korda väiksem kui tavalise sigareti suitsus. Uurijad juhtisid tähelepanu, et sedavõrd oluline erinevus tähendab, et tavasigaretis suitsetamise asemel kuumutatava tubaka kasutamine tähendab palju väiksemat mõju oodatavale elueale.
Allikas: Cochrane Library
DOI: https://doi.org/10.1002/14651858.CD013790.pub2
Foto: Rusty Watson , Unsplash