Suitsetamisest loobumine muutus Jaapanis populaarseks, kui 2016. aastal jõudsid seal müüki kuumutatavad tubakatooted. Võrreldes 2016. aastaga on Jaapanis sigarettide müük vähenenud 42%. Sedavõrd kiiret suitsetamisest loobumist ei ole maailmas veel kunagi varem nähtud.
Huvitav on see, et just kuumutatava tubaka tooteid peetakse kiire suitsetamisest loobumise põhjuseks. Sellisele järeldusele jõudis Ameerika Vähiliit oma 2020. aasta uuringus, kus jõuti järeldusele, et kuumutatava tubaka tooted vähendasid sigarettide müüki Jaapanis. Samas aastast pärineb ka teadusajakirjas International Journal of Environmental Research and Public Health avaldatud uuring, milles jõuti sarnasele järeldusele öeldes, et sigarettide müügi kiire vähenemine Jaapanis alates 2016. aastast vastab kuumutatud tubaka toodete turule jõudmise ja nende müügi kasvuga.
Lisaks on avaldatud teaduspõhine analüüs, millest järeldub, et kuumutatava tubaka kui vähem kahjuliku toote potentsiaal aitab vähendada tervisekahjusid ja lõplikult suitsetamisest loobuda. Jaapani elanikkonna hiljutiste meditsiiniliste andmete uurimine on näidanud kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ja südame isheemiatõve tõttu hospitaliseerimise märkimisväärset langustrendi alates 2017. aastast – see on tugevas korrelatsioonis kuumutatava tubaka toodete turule jõudmise ja kasutamisega.
Jaapani edu ei ole erandlik juhtum. Rootsi ja Norra suitsetamise levimuse järsu vähenemise põhjuseks peetakse snusi. Riikides, kus e-sigaretid on laialdase tarbekaubana kättesaadavad, on samuti suitsetamise levik hakanud kiiremas tempos vähenema.
Lõuna-Koreas on samuti sigarettide suitsetamine kiiresti langenud pärast vähem kahjuliku kuumutatud tubaka toodete turule jõudmist. Souli Ülikooli Meditsiinikolledži 2021. aastal läbi viidud uuring näitas, et võrreldes suitsetamisega on üleminek vähem kahjulikule tootele, mis Lõuna-Koreas on peaaegu eranditult kuumutatav tubakas, seotud 23 protsenti väiksema riskiga haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse.
Ameerika Ühendriigid on samuti tunnustanud madalama riskiga toodete kasu rahvatervisele. Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet (FDA) andis 2020. aastal esimestele kuumutatava tubaka toodetele ja huuletubaka toodetele muudetud riskiga tubakatoote staatuse, mis tähendab, et neis toodetes nähakse potentsiaalset kasu rahvatervisele.
Rahvatervise paranemisest huvitatud riigid ja asutused on võtnud selge suuna suitsetamisest loobumist soodustavate toodete tutvustamisele, mis edukalt toetavad inimeste eesmärke suitsutamisest vabaks saada. Uued vähem kahjulikud tooted aitavad suitsetamise levikut vähendada ning see väärib tunnustamist. Seejuures tuleks kõiki suitsetajaid julgustada suitsetamisest loobuma ja proovima selleks vähem kahjulikke tooteid.
Allikas: Inside Resources
Foto: David Edelstein , Unsplash
Kahjude vähendamine parandab Jaapani tervist
Uuringud
Uuring: sagedam e-sigareti kasutamine suurendab suitsetamisest loobumi…
USA riiklik uuring näitas, et e-sigarettide sagedasem kasutamine tõi suurema tõenäosusega kaasa tavasigarettidest täieliku loobumise. Igapäevased e-sigareti kasutajad loobusid tavasigarettide suitsetamisest kaks korda suurema tõenäosusega kui need suitsetajad, kes kasutasid...
Šotimaa rahvatervise uuring: e-sigaret aitab suitsetamisest loobuda
Viimastel aastatel on palju kõneldud ülemaailmse tubakamaastiku muutustest, mida iseloomustab eelkõige e-sigarettide tulek ja kasvav populaarsus. E-sigaretist on tänaseks kujunenud toode, mis vähendab sigarettide suitsetamist. E-sigaretti kasutas 2021. aastal üle...
Uuring: E-sigarettide jagamine EMOs aitab suitsetajatel suitsetamisest…
Ühendkuningriigi East-Anglia ülikooli uuringu kohaselt aitab tasuta e-sigarettide stardikomplektide jagamine haiglate erakorralise meditsiini osakondades rohkematel suitsetajatel suitsetamisest loobuda.
Uuring: passiivne suitsetamine tõstab luumurru riski
Suitsetamise kahjulikku mõju luudele on teadusuuringutega tõestatud, kuid passiivse suitsetamise mõju mittesuitsetajate luumurdude riskile on palju vähem uuritud. Lõuna-Korea teadlased analüüsisid 4843 mittesuitsetajat, vanuses 40-69 aastat, kes osalesid aastatel 2001-2018...
Uuring: tubaka- ja nikotiinitoode kasutamise mõju parandatud hammastel…
Ühendkuningriigi hambaarstid uurisid, millist mõju avaldab tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamine parandatud hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele. Selle väljaselgitamiseks analüüsiti teadustöid, kus mõõdeti tavasigareti suitsu, e-sigareti auru ja kuumutatava tubaka toote auru...
E-sigaretid osutusid suitsetamisest loobumisel tõhusamaks kui nikotiin…
Nikotiini sisaldavad e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui tavalised nikotiinasendusravi (NAR) tooted, selgus viimasest Cochrane'i süstemaatilisest ülevaatest.
Uuring: e-sigarettide ja nikotiiniplaastrite ohutus suitsetamisest loo…
Ühendkuningriigi teadlased viisid läbi uuringu, et välja selgitada, millist mõju avaldab e-sigareti ja nikotiiniplaastri kasutamine suitsetamisest loobumise abivahendina raseduse ajal. Uuring viidi läbi 23 Inglismaa haigla ja Šotimaa suitsetamisest loobumise...
Prantsuse veipijad: maitsekeeld viib salaturule või tagasi suitsetamis…
Üle 50% prantsuse veipijatest pöörduksid salaturule või ostaksid e-sigarette välismaalt, selgub uuringust. 25% kaaluks tavasigarettide suitsetamise juurde naasmist, kui kehtestataks maitsestatud e-vedelike keeld või kui maksud oleks liiga kõrged.
Uuring: 1,3 miljonit suitsetamisele kaotatud elu igal aastal
Hiljuti avaldatud uuringu kohaselt kaotavad seitse riiki (USA, Ühendkuningriik, Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariik) igal aastal suitsetamisest põhjustatud vähi tõttu 1,3 miljonit inimelu. See on enam kui pool...