Ühendkuningriigi hambaarstid uurisid, millist mõju avaldab tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamine parandatud hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele. Selle väljaselgitamiseks analüüsiti teadustöid, kus mõõdeti tavasigareti suitsu, e-sigareti auru ja kuumutatava tubaka toote auru mõju hammastele parandamiseks kasutatavatele materjalidele.

Uuringu käigus selgus, et kõige enam avaldab sarnaselt hammastele endile ja ka hammaste parandamiseks kasutatavatele materjalidele mõju tavasigareti suits. See on ka silmaga hästi nähtav, sest tavasigarettide suitsetamise tõttu muutuvad kollakat tooni nii hambad kui ka enamus hammaste parandamiseks kasutatavad materjalid.

E-sigarettide ja kuumutatava tubaka toodete auru mõju hammaste parandamiseks kasutatavatele materjalidele oli palju väiksem võrreldes tavasigareti suitsuga. Seejuures on teadustöödes selgunud, et kui tavasigareti suitsu mõju hammaste parandamiseks kasutatavatele materjalidele ei ole enamasti võimalik tagasi pöörata, siis e-sigareti ja kuumutatava tubaka auru mõjust on võimalik vabaneda poleerimise või valgendamisega.

Allikas: Tõenduspõhine hambaravi
Pilt: Pavel Danilyuk

Abdulla R, Cowan K. Smoke and mirrors - does smoking cause discolouration of composite restorations? Evid Based Dent. 2023 Dec;24(4):157-158. doi: 10.1038/s41432-023-00955-8. Epub 2023 Nov 22. PMID: 37993688; PMCID: PMC10724062.

Üles