Nikotiini sisaldavad e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui tavalised nikotiinasendusravi (NAR) tooted, selgus viimasest Cochrane'i süstemaatilisest ülevaatest.

Uuringute ülevaates leiti suure kindlusega tõendeid selle kohta, et e-sigaretid, mis võimaldavad kasutajatel suitsetamise asemel nikotiini „aurutada“, suurendavad suitsetamisest loobumise võimalusi võrreldes nikotiiniplaastrite, -nätsude, -pastillide või muude traditsiooniliste nikotiinasendusravi toodetega.

Suitsetamine on kogu maailmas peamine ennetatavate haiguste ja surmade põhjus. Suitsetamise põhjustab igal aastal üle seitsme miljoni surmajuhtumi. „Enamik USA täiskasvanud suitsetajatest soovib suitsetamisest loobuda, kuid paljudel on seda tõesti raske teha,“ ütles kokkuvõtte üks autoritest Hartmann-Boyce, kes enne USA Massachusettsi ülikooli Amherstiga liitumist viis uuringuid läbi Inglismaal Oxfordi ülikoolis. „Meil on vaja mitmeid tõenduspõhiseid suitsetamisest loobumise võimalusi, sest osa inimesi proovib erinevaid viise suitsetamisest loobumiseks, enne kui leiavad endale sobiva,“ lisas Hartmann-Boyce

Cochrane'i toimetaja Hartmann-Boyce on juhtivautoriks värskelt ilmunud ülevaatele, mis hõlmas 88 teadusuuringut, kus kokku oli enam kui 27 235 osalejat. Kokkuvõttesse lisandus kümme lõpuni viidud uuringut alates viimasest kokkuvõtte uuendusest 2022. aastal. Enamik analüüsitud teadusuuringuid viidi läbi USA-s, Ühendkuningriigis ja Itaalias.

E-sigaretis ei põleta tubakat, vaid soojendavad spetsiaalseid nikotiini ning lõhna- ja maitseaineid sisaldavaid e-vedelikke, võimaldades kasutajatel tubakasuitsu asemel sisse hingata nikotiini sisaldavat auru. Tavaliste sigarettide suitsetamisel puutuvad suitsetajad kokku keeruka kemikaalide seguga, mis põhjustavad erinevaid haigusi.

„Meil on väga selgeid tõendeid selle kohta, et kuigi mitte riskivabad, siis nikotiini e-sigaretid on oluliselt vähem kahjulikud kui suitsetamine,“ ütles Hartmann-Boyce. „Mõned inimesed, kellel pole varem teiste suitsetamisest loobumise vahenditega edu olnud, on leidnud, et e-sigaretid on neid aidanud.“

Analüüs näitas, et iga saja suitsetaja kohta, kes kasutavad suitsetamisest loobumiseks nikotiiniga e-sigarette, loobub suitsetamisest kaheksa kuni kümme. Sajast nikotiinasendusravi kasutavast suitsetajast loobub suitsetamisest kuus. Sajast suitsetajast, kes ei kasuta suitsetamisest loobumiseks mitte midagi või käivad ainult nõustamisel, loobub suitsetamisest neli.

Suitsetamisest loobumise uuringute korrapärane läbivaatamine pakub tugevaid tõendeid, mis võivad anda teavet rahvatervise poliitika ja strateegiate kohta, pakkudes suitsetajatele paremaid vahendeid lõplikuks suitsetamisest loobumiseks. Hartmann-Boyce rõhutas, et rahvatervise sõnum on nüansirikas ja keeruline.

Kuigi need, kes tubakat ei suitseta, peaksid vältima e-sigarettide kasutamist nende võimalike negatiivsete tervisemõjude tõttu, võivad mõned suitsetajad e-sigarettide abil suitsetamisest loobudes oma tervist parandada ja terviseriske vähendada.

„Mitte miski ei ole täielikult kahjulik või kasulik,“ ütleb Hartmann-Boyce. „Erinevad asjad võivad erinevatele elanikkonnarühmadele erinevalt mõjutada. Tõendid näitavad, et nikotiini sisaldavad e-sigaretid võivad aidata inimestel suitsetamisest loobuda ja, et inimesed, kes ei suitseta, ei tohiks e-sigarette kasutada.“

Ta võrdleb e-sigareti abil suitsetamisest loobumist opioididega sõltuvushäire raviga. „Me ei kirjuta metadooni välja inimestele, kes ei ole opioididest sõltuvuses, kuid opioididest sõltuvuses olevate inimeste osas oleme ühel meelel, et metadoon on vajalik,“ ütleb Hartmann-Boyce.

Allikad: 
News Medical
Cochrane Library


Üles