Inglismaal läbi viidud uuringust selgus, et suitsetajad, kellele anti nõu e-vedeliku maitse valimisel ja saadeti toetavaid tekstisõnumeid, jätsid suitsetamise 55% suurema tõenäosusega maha. Uuringus osalenud suitsetajatest, kes võtsid kasutusele e-sigareti, 25% loobus suitsetamisest kolme kuu möödudes ning 13% vähendas tavaliste sigarettide suitsetamist poole võrra.


Londoni South Banki ülikooli (LSBU) eestvedamisel uurisid teadlased, millistel juhtudel võivad e-sigaretid aidata suitsetajatel oma pahelisest harjumusest loobuda. Uuring näitas, et need, kes said abi e-vedeliku maitse valimisel ja kellele saadeti toetavaid sõnumeid, loobusid kolme kuu jooksul 55% tõenäolisemalt kui need, kes nõu ja sõnumeid ei saanud.

"Suitsetamine tapab igal aastal maailmas umbes 8 miljonit inimest ja isegi kõige tõhusamad ravimeetodid ei aita suitsetajate arvu vähenemisele kaasa. Meie poolt järele proovitud lahenduse tulemusena sai 24,5% suitsetajatest kolme kuu möödudes suitsuvabaks ja veel 13% oli vähendanud oma sigarettide tarbimist rohkem kui 50%. Kuigi nõu andmine e-vedelike osas ja toetavate sõnumite saatmine võib tunduda liiga lihtne, siis see aitab inimestel suitsuvaba elu elada,“ ütles LSBU nikotiini- ja tubakauuringute professor Lynne Dawkins.

Teadlased uurisid viit lähenemisnurka, kuidas suurendada suitsetamisest loobumist suitsetajate hulgas, kes ostsid endale internetist e-sigareti. Kasutatud lähenemisnurga olid järgmised: kohandatud nõuanded selle kohta, millist toodet, millise nikotiini tugevuse või maitsega osta; lühiteave e-sigareti kasutamisega seotud riskide osas võrreldes tavaliste sigarettide suitsetamisega; ja toetavad tekstisõnumid. Mõned inimesed said neid kõiki, teised ei saanud ühtegi ja mõned said osa, kuid mitte kõiki.

Nõuanded toote ja nikotiini tugevuse ning teave e-sigarettide kasutamise riskidest võrreldes suitsetamisega ei mõjutanud suitsetamisest loobumise määra. Uuringusse olid koostööpartneritena kaasatud Londoni Ülikooli Kolledž (UCL), East Anglia ülikool (UEA) ja New South Walesi ülikooli (UNSW). Uuringusse kaasata sotsiaalmeedia vahendusel 1214 osalejat.

Käesoleva aasta alguses käivitas Inglismaa esimese riigina maailmas suitsetamise leviku vähendamise plaani, millega antakse miljonile suitsetajale tasuta e-sigareti stardikomplekt koos nõustamisega, et aidata neil suitsetamisest loobuda. Selle sammuga loodab Inglismaa valitsus astuda olulise sammu lähemale eesmärgi täitmisele saada aastaks 2030 suitsuvabaks riigiks – riigiks, kus suitsetajaid on 5% või vähem.

Eestis on lubatud müüa ainult tubaka ja mentooli maitsega e-vedelikke. Inglismaal ei ole e-vedelike maitseid piiratud ja seesugused ettepanekud on tagasi lükatud.

Allikas: The Guardian
Foto:Julia Zolotova, Unsplash

Üles