Inglismaa tänavuse e-sigareti raporti fookus oli biomarkeritel. Nüüdseks juba kaheksandat korda avaldatud ülevaade on maailma kõige põhjalikum e-sigarettide ülevaade ja kinnitas taas, et e-sigaretid on vähemalt 95% vähem kahjulikumad kui tavalised sigaretid.

„Äsja valminud oluline ülevaade on värskeim ülevaadete seeriast, mis koondab hoolikalt e-sigarette käsitleva teaduse tulemusi, et aidata vähendada suitsetamisest tulenevat kahju. E-sigareti kasutamine on oluliselt vähem kahjulik kui suitsetamine. Nii et sõnum on selge, kui valida suitsetamise ja e-sigareti vahel, siis kasutage e-sigaretti. Kui valida on e-sigareti ja värske õhu hingamise vahel, siis valige värske õhk. Suitsetamisest loobumine on üks parimaid asju, mida saab oma tervise heaks teha, võtke vastu Stopptoobri väljakutse,“ ütles Inglismaa peaarsti asetäitja dr. DeGruchy.


E-sigareti kasutamise mõju


King’s College London teadlaste poolt koostatud ja 29. septembril 2022 avaldatud ülevaates korrati, et võrreldes suitsetamisega on e-sigareti kasutamine vähemalt 95% vähem kahjulik. Ülevaate autorid tõid välja, et suitsetamise asemel e-sigareti kasutusele võtmine vähendab oluliselt kokkupuudet vähki, kopsuhaigusi ja südame-veresoonkonna haigusi soodustavate toksiliste ainetega. Samas ei tähenda see automaatselt, et e-sigareti kasutamine oleks riskivaba, eriti inimestele, kes ei ole kunagi suitsetanud.

Tänavu on ülevaates pandud erilist rõhku biomarkeritele, mis näitavad organismi kokkupuuteid kemikaalide ja toksiinidega. Ülevaates leiti, et e-sigareti kasutajate biomarkerid olid oluliselt madalamad kui suitsetajatel. Passiivse e-sigareti kasutamisega muutusi biomarkerites ei tuvastatud.

„E-sigarettide kasutajate seas oli vähki põhjustavate ja muude toksiliste ainetega kokkupuutumise tase madalam kui tavaliste sigarettide suitsetajatel. Kui valitsus tahab jõuda suitsuvaba Inglismaani 2030. aastaks, siis tuleb inimesi aidata e-sigarettide abil suitsetamisest loobumisel ning see ka prioriteediks seada,“ ütles ülevaate üks autoritest, King’s College Londoni vanemlektor dr. Debbie Robson.


Segadus vähem kahjulikkuse osas


Kuigi teadlased on selgitanud välja, millised eelised on e-sigareti kasutamisel suitsetamise ees, selgub uuringust, et avalikkuses on jätkuvalt segadus e-sigarettide vähem kahjulikkuse osas. 2021. aastal teadis ainult 34% Inglismaa täiskasvanud suitsetajatest, et e-sigareti kasutamine on vähem kahjulik kui tavaliste sigarettide suitsetamine. Ainult 11% suitsetajatest teadis, et nikotiin ei ole suitsetamisega seotud terviseriskide peamine põhjus.

Samas on aastatega e-sigareti kasutamine täiskasvanute seas mõnevõrra kasvanud. Ühendkuningriigi rahvatervise organisatsiooni Action on Smoking and Health (ASH) uuringute kohaselt on 2022. aastal kasutamas e-sigaretti 8,3% Ühendkuningriigi täiskasvanutest. Mullu oli e-sigareti kasutajaid 7,1% ja aasta varem 6,3%.

„Suitsetamine on erakordselt surmav ja tapab ühe kahest püsivast suitsetajast. Sellegipoolest, umbes kaks kolmandikku täiskasvanud suitsetajatest, kellele e-sigareti kasutamisele üleminekust tõsiselt kasu oleks, ei tea, et e-sigareti kasutamine on vähem kahjulik. Samas ei ole e-sigaretid täiesti riskivabad ja me ei soovita neid inimesele, kes ei ole suitsetaja,“ ütles ülevaate põhiautor, King’s College Londoni tubakasõltuvuse professor Ann McNeill.

Allikad:
Inglismaa tervise parandamise ja ebavõrdsuse amet
King’s College London

Pilt: haiberliu , Pixabay
Üles