Klassikalise snusi kasutajaid kimbutavad sageli suu limaskesta kahjustused piirkondades, mis padjakesega kokku puutuvad. Kui lõpetada snusi kasutamine, siis mõne aja pärast kahjustused taanduvad ja limaskest taastub. Rootsi teadlased tundsid huvi, kas sarnased suu limaskesta kahjustused ilmnevad ka tubakavaba snusi ehk nikotiinipadjakeste kasutamisel.

Teadlased kaasasid uuringusse 60 klassikalise snusi kasutajat, kes nõustusid võtma kuueks nädalaks klassikalise snusi asemel kasutusele nikotiinipadjad ehk tubakavaba snusi. Uuringu alguses ja lõpus viidi läbi osalejate suu limaskesta analüüs ja hinnati kuue nädala jooksul toimunud muutusi.

eos12885 fig 0004 m

Teadlased tuvastasid, et tubakavaba snusi kasutusele võtmise järel hakkasid suu limaskesta kahjustused taanduma ja väiksematest kahjustustest ei olnud kuue nädala möödudes ühtegi jälge. Suuremate limaskesta kahjustuste korral olid kuue nädala möödudes kahjustused osaliselt taandunud ning võimalik, et pikema aja jooksul taanduksid kahjustused täielikult.

Samas tõid uuringu läbiviijad välja, et osade tubakavabade nikotiinipadjakeste kasutamisel taandusid limaskesta kahjustused kiiremini kui teiste tubakavabade nikotiinipadjakeste kasutamisel. Teadlaste hinnangul tuleks seetõttu edasistes uuringutes analüüsida ka tubakavabade nikotiinipadjakestes sisalduvaid aineid ja hinnata nende mõju suu limaskestale.

Uuringu viisid läbi Göteborgi Ülikooli meditsiiniteaduskonna teadlased. Tegemist on ühe osaga laiemast uuringust, millega analüüsitakse nikotiinipatjade ehk tubakavaba snusi mõju inimorganismile.

Allikas: European Journal of Oral Sciences, DOI
Üles