Taaskord on avaldatud üks puudulik uuring, aga parem ikka kui mitte midagi. Miskipärast on pole tahetud uurida e-sigarettide, tubakavaba snusi ja muude taoliste toodete kättesaadavust. Ilmselt seepärast, et tulemus oleks hirmuäratav. On ju viimase aasta jooksul õpetajad üle Eesti olnud hädas sellega, et noored kasutavad koolides tooteid, mis ei ole nende jaoks mõeldud. Niisamuti on avalikkuses räägitud sellest, kuidas noored äritsevad taoliste toodetega nii koolides, kaubanduskeskustes kui ka skateparkides.

Uuringu tulemusi vaadates on hea meel näha, et järjest vähem noori on tubakatooteid proovinud ja tarvitamas. Mõnevõrra langeb see kokku sellega, et suitsetamine on vähenenud ka täiskasvanute seas. Uuringu teine suur puudus seisneb selles, et pole uuritud tubaka- ja nikotiinitoodete kasutamise motiive. Selleks, et probleemi lahendada, tuleks ju teada põhjust.

Kui noortel paluti hinnata tubakatoodete ja e-sigarettide riske, siis tulemustest joonistub välja terviseametnike tegevuse mõju. Noored leiavad, et e-sigareti kasutamine ja regulaarne suitsetamine on suur risk. Samas ei näe noored midagi halba pühapäevasuitsetamises ehk aeg-ajalt mõne sigareti tegemist peavad noored väikeseks riskiks.

Üleüldse peavad noored suitsetamist ja alkoholi tarvitamist ohtlikumaks, kui narkootikumide kasutamist. Kõige süütumaks peavad noored kanepi aeg-ajalt tegemist.

Uimastite tarvitamine koolinoorte seas
Tervise Arengu Instituut
Üles