Ajalehe The Guardian andmetel on prantsuse teadlastel plaanis testida nikotiiniplaastreid koroonaviiruse patsientidel ja eesliini tervishoiutöötajatele. Testimise ajendiks on uuring, mille kohaselt võib suitsetajatel olla palju väiksem viirusesse nakatumise oht.

Pariisi suures haiglas tehtud uuring näitab, et tubakas sisalduv aine – võib-olla nikotiin – võib takistada suitsetajaid nakatumast koroonaviirusesse. Selle väljaselgitamiseks plaanitavad nikotiiniplaastritega tehtavad kliinilised uuringud ootavad riiklike tervishoiuasutuste heakskiitu.

Teadlased rõhutasid, et nad ei julgusta siiski elanikkonda suitsetama hakkama, sest see võib kaasa tuua muid potentsiaalseid surmaga lõppevaid terviseriske. Ehkki nikotiin võib kaitsta suitsetajaid viiruse eest, siis suitsetamisest tekkinud kopsukahjustuste tõttu esinevad viirusesse nakatumise korral sageli tõsisemad sümptomid.


Pitié-Salpêtrière'i haigla meeskond küsitles 480 patsienti, kes olid koroonaviirusesse nakatunud. Neist 350 jäid haiglaravile, ülejäänud vähem tõsiste sümptomitega inimesed lubati koju. Uuringus leiti, et haiglaravi vajanute mediaanvanus oli 65 aastat ja regulaarsed suitsetajad nende seas 4,4%. Kodusele ravile suunatute mediaanvanus oli 44 aastat ja neist suitsetas 5,3%.

Võttes arvesse patsientide vanust ja sugu, avastasid teadlased, et koroonaviirusesse nakatanute seas oli suitsetajate osakaal väiksem kui üldiselt elanikkonna seas. Prantsuse tervishoiuameti Santé Publique France andmetel on 44-53-aastaste seas suitsetajaid 40% ning 65-75-aastaste seas 8,8-11,3%.

Uuringu tulemusi üle vaadanud prantsuse neurobioloog Jean-Pierre Changeux leidis, et koroonaviiruse levikut võib peatada nikotiin, mis takistab viiruse jõudmist organismi rakkudesse. Nikotiin võib vähendada ka keha immuunsussüsteemi ülereageerimist, mida on tuvastatud Covid-19 nakkuse kõige raskematel juhtudel. Nende leidude tõestamiseks tuleb läbi viia kliinilised uuringud ja selleks on plaanis anda nikotiiniplaastrid eesliini tervishoiutöötajatele, Covid-19 viirusega haiglapatsientidele ja intensiivravis viibijatele.

Prantsuse uuring kinnitab märtsi lõpus teadusajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud hiina uuringut, mis näitas, et 1000 viirusega nakatunu seas oli suitsetajaid 12,6%, samas kui Hiinas on suitsetajaid umbes 28%. Prantsusmaal näitasid Pariisi haiglate arvud, et Covid-19-ga haiglasse võetud 11 000 patsiendi seas oli suitsetajaid 8,5%. Prantsusmaal on suitsetajaid hinnanguliselt 25,4%.

Meie läbilõikeuuring viitab kindlalt sellele, et igapäevaste suitsetajate seas esineb sümptomaatilist või tõsist koroonaviiruse infektsiooni palju vähem võrreldes muu populatsiooniga. Erinevus on märkimisväärne. Ambulatoorsel ravil olevate patsientide seas on erinevus viiekordne ja haiglaravil olevate patsientide seas neljakordne. Sellist erinevust näeme me meditsiinis väga harva,“ kirjutasid Pitié-Salpêtrière'i raporti autorid.

Allikas: The Guardian
Üles