Värske uuring analüüsis suitsetamise ja veipimise levikut Hiinas haiglaravil olnud COVID-19 positiivsete seas. Suitsetamise ja veipimise mõju kohta koroonaviiruse osas on palju spekuleeritud. Suitsetamine suurendab vastuvõtlikkust hingamisteede haigustele ja meedias on seetõttu spekuleeritud, et suitsetamine võib suurendada koroonaviirusesse nakatumise riski.

Uuringu jaoks viidi läbi seni teadusajakirjades (PubMed) avaldatud uuringute süstemaatiline analüüs. Seni avaldatud 432 uuringu seast tuvastati 13 uuringut, milles uuriti kokku 5960 hospidaliseeritud COVID-19 patsiendi kliinilisi andmeid, sealhulgas suitsetamise seisundi kohta. Üheski uuringus ei tuvastatud COVID-19 positiivsete seas e-sigareti kasutamist.

Suitsetamise levimus on Hiinas 26,6% (meeste seas 50,5% ja naiste seas 2,1%). Erinevates uuringutes oli suitsetamise levimus hospidaliseeritud COVID-19 positiivsete seas 1,4% kuni 12,6%. Uuringute keskmine suitsetamise levimus haiglaravil viibinud COVID-19 positiivsetes seas oli 6,5%, mis on 20% võrra väiksem, kui suitsetamise levimus Hiinas üldiselt.

Seega ei toeta esialgne analüüs väidet, et praegune suitsetamine oleks riskitegur, mille tõttu tuleks koroonaviirusesse nakatumisel inimene haiglaravile toimetada. Küll aga tuleb arvestada, et pikaajalise suitsetamise tulemusena võivad olla tekkinud tervisekahjud, mille tõttu immuunsussüsteem on nõrgenenud ja vastuvõtlikum koroonaviirusesse nakatumisele. Seega üldine soovitus suitsetamisest loobuda on jätkuvalt tervisekahjude vähendamise aspektist vajalik.

Kuna üheski uuringus hospidaliseeritud COVID-19 positiivsete seas e-sigareti kasutajaid ei olnud, siis e-sigarettide kasutamise ja koroonaviiruse osas ei saa soovitusi anda.

Allikas: Qeios 
Pilt: unsplash-logoKuma Kum
Üles