USA riikliku terviseinstituudi tellitud uuringust selgub, et e-sigarettide maksu tõstes kasvab tavaliste sigarettide ostmine. Kui e-sigarettide hind kasvab 10%, siis nende müük langeb 26%. Samas kasvab traditsiooniliste sigarettide müük 11%.

Praegu kehtib pea pooltes USA osariikides e-sigarettidele aktsiisimaks, mis on nende hinda oluliselt tõstnud. Ameerika Ühendriikide Kongress kaalub föderaalse e-sigareti maksu kehtestamist, mis toob kaasa hinnatõusu. „Meie hinnangul toob e-sigareti aktsiisi tõstmine kaasa selle, et iga ostmata jäetud e-sigareti täitekapsli (0,7 ml) asemel ostetakse 6,2 pakki tavalisi sigarette,“ ütles uuringu kaasautor Georgia osariigi ülikooli ökonomist Michael Pesko.

„Ehkki veipimisega seotud riskid on rahvatervise seisukohalt olulised, siis tavalised sigaretid tapavad igal aastal jätkuvalt ligi 480 000 ameeriklast. Lisaks kinnitavad mitmed teadusuuringud kinnitavad, et e-sigaretid on kordades vähem kahjulikumad kui tavalised sigaretid,“ ütles uuringu kaasautor ja Milleri Ärikolledži majandusprofessor Erik Nesson.

See tõstatab huvitava dilemma. Kui e-sigarettide maksude tõstmisel kasvab suitsetamine, mis USA Haiguste tõrje ja ennetamise keskuse hinnangul on peamiseks ennetatava surma põhjuseks, kas siis tasub e-sigareti aktsiisi tõsta? Kui tõsta kõiki aktsiise, siis hakkab kasvama salaturg. Uuringu autorid usuvad, et tegemist on olulise aspektiga, mida tuleb tubakapoliitika muudatusi tehes kaaluda.

Uuringu viis läbi USA riiklik majandusuuringute büroo ning selleks kasutati 35 000 jaemüüja andmeid aastatel 2011-2017. Uuring hõlmas kaheksat osariiki ja kahte maakonda.

Allikas: USA riiklik majandusuuringute büroo
Üles